Relacje

Komiksy w Starym Browarze

, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
        Wernisaż wystawy komiksowej w Atrium (głównym hallu) Starego Browaru w Poznaniu miał miejsce w sobotę, 5 listopada, o godz. 19.00. Gościem specjalnym tej uroczystości był Tadeusz Baranowski. Podczas imprezy premierę miał kolekcjonerski album z przygodami Profesorka Nerwosolka, a sam bohater zszedł z kart komiksu i wystąpił na scenie.
        Obecność artysty i wystawa jego prac uświetniły drugie urodziny Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu Stary Browar, stworzonego w centrum Poznania przez Grażynę Kulczyk. Ona sama odebrała kwiaty i gratulacje od pracowników i licznie zgromadzonej publiczności. Wszyscy uczestnicy tej imprezy zostali poczęstowani kawałkami wielkiego, urodzinowego tortu (drugiego, gdyż pierwszy tort można było skosztować w Browarze już w południe), ozdobionego fragmentem obrazu Roya Lichtensteina. Dzieło tego artysty jest głównym motywem graficznym kampanii reklamowej towarzyszącej urodzinom Starego Browaru i ten fakt stał u podstaw zorganizowania tu wystawy komiksu.



Tak prezentują się na wystawie plansze z komiksów Tadeusza Baranowskiego (zdj. Sławomir Seidler)

Kliknij w zdjęcie by przejść do fotorelacji z imprezy


        Na imprezie obecni byli także dr Jan Kulczyk oraz Dominika Kulczyk-Lubomirska, szefowa działu public relations Starego Browaru.
        Publiczność owacyjnie powitała Tadeusza Baranowskiego, który nie krył zaskoczenia, gdy tuż obok niego na scenie pojawił się żywy, trójwymiarowy Profesorek Nerwosolek w towarzystwie takoż autentycznej i zupełnie realnej Entomologii Motylkowskiej. To aktorzy poznańskiego Teatru Nowego Wojciech Deneka i Natalia Kraśkiewicz po raz pierwszy w historii wcielili się w role kultowych bohaterów wykreowanych przez Baranowskiego i doskonale odegrali trzy scenki z komiksów. Aplauz i uznanie widzów wzbudziła nie tylko świetna gra aktorów, ale i znakomita charakteryzacja.

        Na wernisażu pojawili się też trzej komiksowi twórcy związani z Poznaniem, których prace podziwiać można na wystawie obok dzieł Baranowskiego: Filip Myszkowski, Wojciech Nawrot i Paweł Zych. Każdy z nich miał okazję przyznać się do tego, jaki wpływ na ich postrzeganie komiksu i twórczość wywarły takie postacie jak Nerwosolek, Entomologia, Kudłaczek i Bąbelek, Szlurp i Burp, Praktyczny Pan, czy Orient Men.
        Po tych atrakcjach młodzi twórcy przystąpili do rysowania na żywo bądź to parafraz postaci stworzonych przez Tadeusza Baranowskiego, bądź własnych bohaterów. Wielce zainteresowana publiczność przez ponad godzinę śledziła poczynania rysowników. Kilkanaście osób zostało obdarowanych tymi rysunkami z dedykacjami i autografami twórców.
        Tymczasem Baranowski wręczył egzemplarze swojego najnowszego komiksu Tffffuj! Do bani z takim komiksem! osobom z Poznania i okolic, które zamówiły ten kolekcjonerski album. Było to premierowe pojawienie się tego albumu na rynku. Tutaj również nie obyło się bez długich rozmów, dedykacji oraz spotkania przy kawie już po wernisażu.

        Prace komiksowe przedstawiono na wielkoformatowych wydrukach o szerokości 1 metra i wysokości 4 i 6 metrów. Ich skala (plansze i rysunki mają po metrze szerokości!) i sposób prezentacji to pierwsza tego typu realizacja wystawy komiksu w Polsce. Przy jej przygotowaniu posiłkowano się najnowszymi metodami druku, a montażu banerów podjęła się kilkuosobowa ekipa poznańskich alpinistów, którzy aby je przymocować musieli opuścić się na linach spod stropu budynku. Autorem merytorycznego opracowania wystawy, projektów graficznych banerów i aranżacji przestrzeni jest Witold Tkaczyk.

        Stary Browar powstał w centrum miasta przy ul. Półwiejskiej na miejscu pozostałości po XIX-wiecznym poznańskim browarze. Zaprojektowała go poznańska pracownia architektoniczna ADS. Obiekty wybudowano w ciągu kilkunastu miesięcy. Poznań zyskał nowoczesny, funkcjonalny i piękny obiekt, w którym krzyżują się drogi osób kupujących, wypoczywających, spotykających się towarzysko na kawie, czy posiłku, zwiedzających. Stary Browar jest z założenia miejscem, w którym odbywają się wydarzenia rangi artystycznej. W jego Atrium (reprezentacyjnym hallu głównym) umieszczona jest wielka rzeźba Igora Mitoraja.

[Witold Tkaczyk - Zin Zin Press]

Opublikowano:



Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-