Recenzja

Polacy na Olimpiadach (Słynni polscy olimpijczycy)

Maciej "Glorfindel" Kowalski recenzuje Słynni polscy olimpijczycy #01: Hubert Wagner



     Aby nie powtarzać tego schematu w przypadku Adama Małysza (którego kariera to wędrówka o sukcesu do sukcesu) scenarzysta rozpoczął album od liczącego 12 stron wstępu, który prezentuje historię polskich skoków i skoczków od samego początku istnienia tej dyscypliny. I te fragmenty - szczególnie dramatyczne losy sportowców podczas II wojny światowej - wypadają najlepiej i szkoda, że nie zostały rozwinięte. W historii Małysza na szczęście nie mamy przeglądu wszystkich jego występów w telegraficznym skrócie. Historia koncentruje się na kilku wątkach: zwątpieniach i chęci zakończenia kariery po kilku latach startów bez większego powodzenia, konkurowania ze Svenem Hannavaldem i chuligańskim zachowaniem polskich kibiców w stosunku do niemieckiego skoczka czy wreszcie zjawisku "małyszomanii". Dzięki temu komiks o Małyszu jest ma zdecydowanie lepszą fabułę.
     "Bronisław Malinowski: Wielki pościg w Moskwie" to niestety połączenie schematów obu pierwszych zeszytów. Zaczyna się ciekawie od wojennych historii Jana Mulaka, ale w dalszej części skrótowa historia polskich biegów udowadnia, że natłok postaci i wydarzeń nie służy tego rodzaju komiksom. Bronisław Malinowski, po krótkim występie na stronie pierwszej, powraca dopiero na 19 stronie i to jako przedmiot kpin Władysława Komara.

malyszrecka

Wspomnienia z okresu wojny pojawiają się tak w komiksie o Małyszu... (kliknij, by zobaczyć przykładowe plansze)


     Każdy z zeszytów tworzy inny rysownik, jedynie okładki pierwszych trzech to dzieło jednego człowieka - Macieja Mazura. Opowieść o Wagnerze narysowana przez Arkadiusza Klimka wypada najsłabiej spośród tych trzech. Co prawda Klimek rozwinął się niezwykle w ostatnich dwóch latach, a jego prace świadczą o ogromnym talencie, jednak w tym komiksie nie zachwyca niczym. Nie wiem czy to wina tematu, który mu nie leżał, czy scenariusza, czy też wymogów wydawcy - ale rysownik poza poprawnością wizerunków postaci nie wnosi nic od siebie do tej opowieści. Ilustruje tekst przy pomocy kadrów będących niczym obrazki z podręcznika. Aż się prosi, aby w niektórych scenach narysować coś więcej, dołożyć jakiś nawet niewielki kadr obrazujący napięcie, mówiący więcej o emocjach towarzyszących sportowym zmaganiom. Tych emocji brakuje też na twarzach bohaterów i nawet gdy rysownik próbuje pokazać sportową złość, to mu niestety nie wychodzi. Odczuwalny jest także brak drugiego planu, a gdy sie on już pojawia, to niestety nie wygląda to najlepiej - np. na stronie dwudziestej u dołu jest kadr, na którym widać boisko oraz trybuny, a zawodnicy są na nim nieproporcjonalnie mniejsi i mniej szczegółowo narysowani, niż anonimowi kibice. Arkadiusz Klimek narysował poprawnie, jak swego czasu na zlecenie Mandragory komiks "Skarb Walezjusza", ale od tak zdolnego artysty należy wymagać zdecydowanie więcej i on na pewno też wie, że może więcej zaprezentować.

Opublikowano:

Strona
<<   2 z 3 >>  



Słynni polscy olimpijczycy #01: Hubert Wagner

Słynni polscy olimpijczycy #01: Hubert Wagner

Scenariusz: Radosław Nawrot
Rysunki: Arkadiusz Klimek
Kolor: Łukasz Mendel
Okładka: Maciej Mazur
Wydanie: I
Data wydania: Kwiecień 2008
Seria: Słynni polscy olimpijczycy
Druk: kolor, papier matowy
Oprawa: miękka
Format: A4
Stron: 34
Cena: 4,90 PLN
Wydawnictwo: Agora S.A.
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Polacy na Olimpiadach (Słynni polscy olimpijczycy) Polacy na Olimpiadach (Słynni polscy olimpijczycy) Polacy na Olimpiadach (Słynni polscy olimpijczycy)

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-