baner

Recenzja

Muzułmańskie oblicze Ziemi Świętej

Karol Sus recenzuje Wieże Bois-Maury #08: Seldżuk
8/10
Muzułmańskie oblicze Ziemi Świętej
8/10
Mimo że tom ósmy nieubłaganie zbliża czytelnika do końca znakomitej serii komiksowej odpowiadającej o trudnych losach Aymara de Bois-Maury, bohater zdaje się być dalej od celu swej wędrówki niż kiedykolwiek. Akcja "Seldżuka" rozgrywa się bowiem w spalonej słońcem Ziemi Świętej. Aymar wraz z kompanią dotarł po licznych perypetiach do Palestyny, gdzie próbuje połączyć się z obecną tam wyprawą krzyżową. Biedni jak myszy kościelne, zmuszeni są do wyczerpującej wędrówki przez piaski pustyni. Na domiar złego wokół aż roi się od wojsk niewiernych, dla których grupa pielgrzymów pod wodzą Aymara jest łatwym celem. Bohaterom nie pozostaje nic innego jak dać się na przewodnika. Nie jest to jednak łatwe, gdyż Miltiades jest Bizantyjczykiem i nie wszyscy uczestnicy wyprawy mu ufają. Mimo to pomiędzy Adamem a przewodnikiem zawiązuje się nic porozumienia.

Trudne relacje pomiędzy poszczególnymi plemionami i rodami muzułmanów i chrześcijan są w komiksie podane na przykładzie dziejów Miltiadesa. On także jak główny bohater jest wygnańcem z swej prawowitej ziemi. Po raz kolejny Hermann ukazuje ponadczasowe oblicze swej serii. Okazuje się, że to nie pochodzenie i wiara decydują o wartości człowieka, a jego czyny. Ta prosta na pozór prawda często jest zapominana. Aymar także coraz częściej dostrzega, że bliżej mu do całkowicie obcych ludzi niż do towarzyszy podróży.

Zmęczenie pielgrzymów zostało świetnie oddane także w warstwie graficznej. Hermann jako zwolennik naturalizmu nie dość, że nie stara się swych bohaterów upiększać, to jeszcze zdaje się wszelkie wady i defekty uwypuklać. Także te dotyczące wyglądu zewnętrznego. Jest to tym bardziej widoczne, gdy zestawi się wizję krucjaty Hermanna z innym działem także wydanym przez Wydawnictwo Komiksowe, serią "Krucjata". Różnica jest ogromna.

Seria zbliża się powoli ku końcowi, choć nie oznacza to pożegnania z Aymarem i jego wiernym pachołkiem Oliwierem. Zaraz po zakończeniu „Wież Bois-Maury” na rynek wyjdzie kolejna seria opowiadająca dalsze losy rycerza, zatytułowana po prostu „Bois-Maury”.

Opublikowano:



Wieże Bois-Maury #08: Seldżuk

Wieże Bois-Maury #08: Seldżuk

Scenariusz: Hermann
Rysunki: Hermann
Wydanie: I
Data wydania: Listopad 2014
Seria: Wieże Bois-Maury
Tytuł oryginału: Les Tours de Bois-Maury.
Rok wydania oryginału: 1989
Wydawca oryginału: Glénat
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 225 x 295 mm
Stron: 46
Cena: 38,00 zł
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe
ISBN: 978-83-64638-08-4
WASZA OCENA
7.00
Średnia z 1 głosów
TWOJA OCENA
7 /10
Zagłosuj!

Galerie

Muzułmańskie oblicze Ziemi Świętej Muzułmańskie oblicze Ziemi Świętej Muzułmańskie oblicze Ziemi Świętej

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-