baner

Recenzja

Jeszcze dziwniejsze eony

Przemysław Pawełek recenzuje H.P. Lovecraft. OGAR i inne opowiadania
8/10
Jeszcze dziwniejsze eony
8/10
Pierwszy rzut oka na okładkę "Ogara" zdaje się sugerować, że mamy do czynienia z tomikiem niebanalnym, choć niekoniecznie dla każdego. Grafika na obwolucie zapowiada ponurą treść, jednocześnie kreska budzi większe skojarzenia z klasycznymi rycinami z książek niż typową mangą, w dodatku to opowiadania Lovecrafta, ale przepuszczone przez filtr japońskiej wrażliwości. Zapowiada się ciekawie i intrygująco - i tak jest w istocie.

Tanabe Gou wziął na warsztat trzy opowiadania Samotnika z Providence i choć zabrakło tu niesławnego Cthulhu czy niemal ikonicznych ludzi-ryb zamieszkujących Insmouth, zarówno dobór dzieł jak i ich interpretacja dobrze sprawdzają się jako komiksowa pigułka twórczości mistrza grozy. "Świątynia" - pierwsze z opowiadań zawartych w tomiku - to historia kapitana niemieckiej łodzi podwodnej, historia o alienacji, zbliżaniu się do szaleństwa i kontakcie z nieznanym. Tytułowy "Ogar" bliższy jest bardziej tradycyjnej, dziewiętnastowiecznej grozie, jednak i tu znajdują się typowe dla pierwowzoru elementy z Necronomiconem i nieuchronnością zguby na czele. W końcu zamykające tomik "Zapomniane miasto" znowu odwołuje się do zapomnianych, potężnych i ponurych cywilizacji.

Zgromadzone w albumie historie nie należą do najmocniejszych z perspektywy tego, co z horrorem robiono w ostatnim półwieczu. Należy jednak mieć na uwadze, że opierają się na opowiadaniach, które liczą sobie już niemal sto lat i dalej dobrze się bronią jako przedstawiciele nurtu weird fiction. Jest tu tajemnica, nieustające zagrożenie, kontakt z nienazwanym, acz wszystko to zdaje się być tylko lekkim i rozmazanym cieniem Wielkich Przedwiecznych, którzy się tu akurat nie pojawiają. Czytelnicy nastawieni na kontakt z Cthulhu czy Nyarlathotepem mogą być lekko zawiedzeni, ale powtarzam - Tanabe Gou w swoich interpretacjach zawarł esencję Lovecrafta. To opowiadania, które powinni docenić zarówno fani Mistrza jak i osoby, które nie miały z nim wcześniej kontaktu, a lubią podobne klimaty i chcą się przekonać, o co chodzi z tą całą kultowością rzeczonego autora. Dodatkowym atutem jest tu strona plastyczna, precyzyjna, nastrojowa i dość odległa od tego, z czym stereotypowo kojarzymy wizualnie mangę. Autor za pomocą rysunków świetnie oddaje to, z czym Lovecraft miewał problem, operując słowem. Po album mogą więc na próbę sięgnąć także osoby, którym się wydawało, że mają alergię na mangę: wydaje mi się, że lektura może ich pozytywnie zaskoczyć. Ja tymczasem kibicuję Tanabe Gou, by spełnił deklaracje z posłowia i dalej przelewał na papier swoje komiksowe wizje opowiadań Lovecrafta.

Opublikowano:



H.P. Lovecraft. OGAR i inne opowiadania

H.P. Lovecraft. OGAR i inne opowiadania

Scenariusz: Tanabe Gou
Rysunki: Tanabe Gou
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2015
Seria: H.P. Lovecraft
Tłumaczenie: Maciej Płaza
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka, obwoluta
Format: A5
Cena: 29,99 zł
Wydawnictwo: Studio JG
ISBN: 9788380010895
WASZA OCENA
Brak głosów...
TWOJA OCENA
Zagłosuj!

Galerie

Jeszcze dziwniejsze eony Jeszcze dziwniejsze eony Jeszcze dziwniejsze eony

Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-