baner

NEWS

- Galeria

KG w październiku


Okładki i przykładowe plansze październikowych premier Kultury Gniewu. Komiksy będzie można kupić na MFKiG.

Ostatni przystanek

Ostatni przystanekScenariusz: Tomasz Grządziela
Rysunki: Tomasz Grządziela
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2014
Druk: kolor
Oprawa: miękka za skrzydełkami
Format: 165 x 235 mm
Stron: 104
Cena: 44,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-64858-03-1


Tramwaje!

Jak tu ich nie kochać? Czy to w sardynkowym ścisku, czy w upiornym pustostanie, suną po nierównych torach z hipnotyzującym terkotaniem. Dziwnie patrzące się na ciebie kasowniki. Chamscy kanarzy i jeszcze bardziej chamscy pasażerowie. Pojedynki na spojrzenia. Motorniczy czekający z odjazdem na ostatnią chwilę, by zamknąć drzwi tuż przed nosem dyszącej od biegu, okulbaczonej zakupami kobiecie. Nastolatki wpatrzone w atrakcyjne nastolatki przeciwnej płci i bijące się z myślami. Babcie ścigające się o wolne miejsce. Grzejniki walące po tyłku w lato i przewrotnie martwe zimą. Opóźnienia. Kraksy. Wiecznie remontowane trakcje...

Te wszystkie atrakcje, a nawet więcej, znajdą czytelnicy w debiutanckim albumie Tomasza Grządzieli, znanego też jako Spell. To jeden z najoryginalniejszych i najbardziej utalentowanych młodych polskich komiksiarzy, który swoje prace publikował m.in. w magazynach „Kolektyw”, czy „Profanum”.

„Ostatni przystanek” to niezwykły zapis jednego dnia z życia tramwaju i jego pasażerów. To akcja, humor, ale i groza. Czyli codzienność publicznego transportu w Polsce.

[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Ostatni przystanek Ostatni przystanek Ostatni przystanek Ostatni przystanek Ostatni przystanek


Podgląd

PodglądScenariusz: Daniel Chmielewski
Rysunki: Marcin Podolec
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2014
Oprawa: twarda, obwoluta
Stron: 100
Cena: 49,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu


Komiksowy dialog z Krótkim filmem o miłości Kieślowskiego i Powiększeniem Antonioniego.

Historia będzie poruszała kwestie pamięci i jej związku z fotografią oraz ról społecznych odgrywanych przez mężczyzn i kobiety. Dotyka też wyborów, których bohaterowie muszą dokonywać, by zapewnić sobie potrzebną przestrzeń życiową i emocjonalną.

 
O swoich inspiracjach mówi scenarzysta:

Jestem pod ogromnym wrażeniem literatury Ballarda i Houellebecqa, ich wyjścia poza standardowo przyjęte granice etyczne. Często ich bohaterowie postępują w sposób nielogiczny, ale wystarczy przesunąć akcenty, by zauważyć, że u podstaw ich działań może leżeć np. miłość, a nie tylko perwersja. Ci dwaj autorzy mieli największy wpływ na mój scenariusz.

[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Podgląd Podgląd Podgląd Podgląd Podgląd


Powstanie. Za dzień, za dwa

Powstanie. Za dzień, za dwaScenariusz: Marzena Sowa
Rysunki: Krzysztof Gawronkiewicz
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2014
Tytuł oryginału: L'Insurrection. Avant l'orage
Rok wydania oryginału: 2014
Wydawca oryginału: Dupuis
Druk: kolor
Cena: 49,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu


Alicja jest zakochana w Edwardzie, a Krystyna wkrótce wychodzi za mąż... I wszystko byłoby pięknie, gdyby nie to, że mieszkają w okupowanej Warszawie i w przyszłość nie mogą patrzeć ze spokojem.

Jest rok 1944, rok temu upadło powstanie w getcie. Ludzie mówią, że wojna podobno ma się wkrótce skończyć, ale nikt nie wie tego na pewno. Pewne jest natomiast, że w ciągu kilku tygodni, najwyżej miesięcy, polska armia podziemna zostanie rozbita przez nazistów. Tymczasem na wschodnim brzegu Wisły już stoją czerwonoarmiści i przyglądają się sytuacji.

Najnowszy komiks Marzeny Sowy, której autobiograficzna seria „Marzi” osiągnęła wielki międzynarodowy sukces, to jej powrót do opowiadania o burzliwej historii Polski. Tym razem tematem są tragiczne wydarzenia związane z powstaniem warszawskim. W „Powstaniu. Za dzień, za dwa”, będącym pierwszym z planowanych dwóch tomów, poznajemy bohaterów opowieści tuż przed jego wybuchem.

Napisaną przez Sowę historię narysował Krzysztof Gawronkiewicz, jeden z najwybitniejszych polskich twórców komiksów. Nie ma on sobie równych w łączeniu zachwycających realistycznych obrazów z niepokojącymi fragmentami onirycznymi i ekspresjonistycznymi. Natomiast wykreowani przez niego bohaterowie to zawsze postaci o niezwykłej wiarygodności, pełne niuansów i emocji.


[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Powstanie. Za dzień, za dwa Powstanie. Za dzień, za dwa Powstanie. Za dzień, za dwa Powstanie. Za dzień, za dwa Powstanie. Za dzień, za dwa


W obcej skórze

W obcej skórzeScenariusz: Anna Andruchowicz
Rysunki: Anna Andruchowicz
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2014
Oprawa: twarda
Format: 210 x 297 mm
Stron: 52
Cena: 39,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-64858-02-4


W obcej skórze” to komiksowy debiut Anny Andruchowicz, absolwentki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i to właśnie ten komiks był pracą dyplomową autorki. Widać w nim wielką sprawność warsztatową, ale i doskonałe opanowanie trudnego języka, jakim jest komiks.

 

Rysowniczka i scenarzystka w swoim komiksie połączyła swoje największe pasje – rysowanie i zainteresowanie przyrodą. Życie wilków, które są bohaterami jej opowieści, autorka miała okazje obserwować przez dłuższy czas. I to widać w albumie. Zachowanie zwierząt przedstawione jest niezwykle wiarygodne, a one same narysowane z niespotykaną pieczołowitością.

 

Historia opowiedziana w „W obcej skórze” to metaforyczna opowieść o „innym”. O niechęci i tolerancji, o przyjaźni i lojalności, o walce o przywództwo i przetrwanie. O tym, jak okrutna potrafi być natura.

[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
W obcej skórze W obcej skórze W obcej skórze W obcej skórze





[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-