baner

NEWS

- Konkurs

Konkurs im. Janusza Christy rozstrzygniety


Wczoraj w sopockiej Galerii Sztuki odbyło się ogłoszenie laureatów II edycji Konkursu im. Janusza Christy na komiks dla dzieci. Nie przyznano pierwszej nagrody. Więcej informacji w rozwinięciu newsa.
Jury Konkursu im. Janusza Christy na Komiks dla Dzieci w składzie:
Grzegorz Kasdepke
Tomasz Kołodziejczak – przewodniczący
Tomasz Leśniak
Wojciech Wawszczyk
Agnieszka Wielądek
obradujące w dn. 13.02.2015, nagrodziło następujące prace:

MIEJSCE PIERWSZE nie przyznano


MIEJSCE DRUGIE EX AEQUO
Bartosz Sztybor, Tomasz Kaczkowski za komiks „Niezła draka, Drapak!”


Berenika Kołomycka za komiks „Malutki Lisek i Wielki Dzik”


MIEJSCE TRZECIE
Piotr Hołod za komiks „Wojtek i Rudy”


SPECJALNE WYRÓŻNIENIE ZA KOMIKS „W DUCHU JANUSZA CHRISTY”
Krzysztof Trystuła i Maciej Jasiński za komiks „Wyprawa do magicznej krainy”



Opisy komiksów:

„Niezła draka, Drapak!”
Scenariusz: Bartosz Sztybor
Rysunek: Tomasz Kaczkowski

„Niezła draka, Drapak!" to opowieść dziejąca się w niezwykłym miasteczku, w którym mieszkają zwykli ludzie, ale też kosmici, wampiry, zombie, piraci oraz wiele innych postaci tak baśniowych, jak i wywodzących się z rzeczywistego świata. Wszyscy żyją w miłej koegzystencji, choć oczywiście - jak w każdej społeczności - czasami zdarzają się kłótnie.
Ale nie kłótnie są głównym problemem, tylko Pogrzebacz i jego sługa Wigor. Pogrzebacz to na pierwszy rzut oka dobra dusza miasta, bogaty filantrop, który finansuje różne miejskie inicjatywy. Tak naprawdę robi to, by uśpić czujność mieszkańców i zawładnąć całym miastem. Nikt nie wierzy w jego zły zamiar (nawet Szeryf) poza Drapakiem, na co dzień zwykłym mieszkańcem, który w momencie niebezpieczeństwa zakłada superbohaterski strój i zamienia się w obrońcę uciśnionych. Drapak ma kolegę, Chrobota, który jest niezdarny i powolny, ale ma ogromne serce. Też chciałby kiedyś zostać obrońcą uciśnionych, ale równocześnie uważa, że kompletnie się do tego nie nadaje. Jego największym problemem jest, że nie wierzy w siebie.




„Malutki Lisek i Wielki Dzik”
Scenariusz i rysunki: Berenika Kołomycka


Malutki Lisek żyje samotnie pod jabłonką na odległych wzgórzach. Jest szczęśliwym, samotnym, małym zwierzątkiem. Zajmuje się sobą i swoimi lisimi sprawami. Jednak pewnego dnia to się zmienia. Pod jabłonią pojawia się Wielki Dzik i już tam zostaje. Malutki Lisek z dezaprobatą przygląda się poczynaniom nowego gościa i niechętnie dzieli się z nim swoim życiem. Prycha i wzdycha na dzikie wygłupy kompana i nawet nie zauważa, że zdążył się już przyzwyczaić do Wielkiego Dzika. Dopiero jego nagłe zniknięcie powoduje, że nasz bohater zdaje sobie sprawę, że utracił przyjaciela. Teraz już tylko zostaje mu czekać i wierzyć, że los się odmieni. Czy to się wydarzy? Czy Wielki Dzik wróci?
Bo jeśli wróci, to będzie to zapewne początek wielkiej przyjaźni.




„Wojtek i Rudy”
Scenariusz i rysunki: Piotr Hołod


Głównymi bohaterami komiksu są bracia cioteczni Wojtek i Rudy (Radek), którzy mieszkają na jednym osiedlu i spędzają razem dużo czasu. Są w tym samym wieku, chodzą wspólnie do klasy w szkole podstawowej i siedzą w jednej ławce. Chłopcy są najlepszymi kolegami. Wojtek jest typowym urwisem o nieograniczonej i niepochamowanej wyobraźni. Jest wysportowany i bardzo pewny siebie, wręcz trochę zarozumiały. Lubi oglądać filmy, a w przyszłości chciałby zostać detektywem. Rudy jest jednym z najlepszych uczniów w klasie. Jego hobby to astronomia i podróże kosmiczne. Lubi grać na komputerze, czytać i kombinować. Rodzice często wyganiają ich na dwór, żeby chłopcy nie siedzieli cały czas przy komputerze, dlatego są zmuszeni bawić się na świeżym powietrzu. Większość przygód chłopcy przeżywają na osiedlowym podwórku i w szkole, a w wakacje odwiedzają babcię na wsi. Kiedy ta dwójka jest razem możemy być pewni, że będą się świetnie bawić. W kolejnych odcinkach chłopcy przeżywają między innymi przygody związane z przygotowaniami do szkolnej dyskoteki. Rudy konstruuje dla Wojtka manekina, na którym uczy go trudnej sztuki tańczenia z dziewczynami.





„Wyprawa do magicznej krainy”
scenariusz: Maciej Jasiński
rysunki: Krzysztof Trystuła

Księżniczka Klara i Rodrick wraz z krasnoludem Napem wyruszają w pełną niebezpieczeństw podróż do magicznej krainy. Rano ich ucieczka z zamku zostaje odkryta. Król jest przerażony, więc zbiera oddział swoich najlepszych rycerzy i podąża śladem małych uciekinierów. Ściga ich także Lord Dartor i towarzyszący mu rycerz Bodor, którzy pragną odzyskać krasnoluda. W trakcie wyprawy okazuje się, że w starej księdze napisano prawdę o magicznych krasnoludach ­ - nie można im ufać. W opowieści Napa było dużo prawdy, ale też kilka kłamstw. Nie pochodzi on z królewskiego rodu, ukradł jednak cenny kamień należący do władcy krasnoludów co zachwiało równowagą w świecie magii. Kamień musi wrócić na swoje miejsce i żeby tak się stało - król krasnoludów wysyła swoich wojowników, aby odnaleźli Napa oraz przedmiot, który ukradł.
Prawdziwą informacją w opowieści Napa było natomiast to, że dorośli ludzie, którzy wejdą do magicznej krainy zamieniają się w maszkary. Taki los spotka ojca Klary i jego rycerzy. Klara i Rodrick będą musieli nie tylko uniknąć licznych niebezpieczeństw, ale także znaleźć sposób na przywrócenie królowi dawnego wyglądu.





Opinie jurorów:

Tomasz Kołodziejczak, redaktor naczelny Klubu Świata Komiksu, Egmont Polska

W drugiej edycji konkursu im. Janusza Christy na komiks dla dzieci otrzymaliśmy kilkadziesiąt różnorodnych prac, z których - po długiej dyskusji - wybraliśmy cztery. Reprezentują one bardzo różne style i są adresowane do dzieci w różnym wieku. Mamy tu wzruszającą i pięknie namalowaną historyjkę (Malutki Lisek i Wielki Dzik), która może stać się pierwszym komiksem nawet dla trzylatka. Mamy zakręconą, nowocześnie narysowaną przygodę (Niezła draka, Drapak!), odwołującą się do estetyki współczesnych zwichrowanych kreskówek. Mamy wreszcie dwa komiksy bardziej tradycyjne w formie i treści – szkolno-domowe perypetie uczłowieczonych zwierzaków (Wojtek
i Rudy) i humorystyczną fabułę fantasy (Wyprawa do magicznej krainy).
Tegoroczni laureaci pokazują, jak różnorodny może być komiks dziecięcy. Tak jak zeszłoroczni laureaci, wszyscy otrzymają propozycję stworzenie pełnowymiarowego albumu komiksowego (wstępnie planujemy edycję na jesień 2015).

Agnieszka Wielądek, redaktor pism komiksowych dla dzieci i młodzieży, m.in. „Kaczor Donald”

Tegoroczna edycja konkursu im. Janusza Christy była dla mnie małą niespodzianką. Na początku wszystko toczyło się tak, jak w zeszłym roku. Czytanie kilkudziesięciu prac, ocena, powracanie do komiksów tych najlepszych. I kiedy wydawało się, że oto już wyłoniliśmy finałową trójkę, za sprawą jednego z jurorów na stół obrad powrócił komiks „Malutki Lisek i Wielki Dzik”. I można powiedzieć, że zmienił losy świata – przynajmniej tego konkursowego. W efekcie komiksy nagrodzone w tym roku są komiksami dla wszystkich – od kilkulatka do kilkunastolatka. Bawią, śmieszą, a za sprawą „Liska…” też wzruszają. Świetna rozrywka – wierzę, że nie tylko dla jurorów. O czym będziecie się mogli Państwo już wkrótce sami przekonać.

Wojtek Wawszczyk, reżyser, scenarzysta, animator, rysownik

Druga edycja konkursu utrzymała poziom zeszłorocznych prac, co można zinterpretować w dwojaki sposób – z jednej strony zainteresowanie konkursem nie spada, z drugiej jednak strony liczba komiksów bardzo dobrych nie była aż tak wielka. Wybór zwycięskich tytułów dokonywał się niemal samoistnie, te prace były dobre na pierwszy rzut oka. Bardzo cieszę się, że każda z wybranych przez jurorów prac jest nieco w innym stylu, a nawet kierowana jest do innych grup wiekowych. Solidne i klasyczne tytuły „Wojtek i Rudy” oraz nawiązujący nieco do stylistyki komiksów Janusza Christy „Wyprawa do magicznej krainy” usatysfakcjonują nieco bardziej konserwatywnego czytelnika. Dla miłośników szczypty fabularnego szaleństwa i współczesnej, odważnej i przepięknej szaty graficznej wśród nagrodzonych komiksów znalazł się „Niezła draka, Drapak!”. Najbardziej poruszająca emocjonalnie, elegancka w swojej prostocie i delikatna dzięki malarskiej formie była dla mnie przypowieść o przyjaźni „Malutki Lisek i Wielki Dzik”. Nie mogę się doczekać pełnych albumów nagrodzonych twórców!

Grzegorz Kasdepke, jeden z najpopularniejszych polskich autorów piszących dla dzieci i młodzieży

Jestem uzależniony od dymków i wcale nie zamierzam uwalniać się od tego nałogu - bo chodzi, rzecz jasna, o dymki komiksowe. Jeżeli, Drogi Czytelniku, pomyślałeś o czymś innym, powinieneś zastanowić się nad swoim życiem. Nie trzeba podrażniać płuc, aby widzieć świat w kolorach - lektura komiksów wyłonionych w drugiej edycji Konkursu im. Janusza Christy jest równie skuteczna. I nie przynosi efektów ubocznych w postaci oczopląsu. Uczestnicy konkursu chcieliby pewnie wiedzieć jak przebiegały obrady jurorów... - dobrze jednak, że tego nie wiedzą. Jednomyślności nie było. Jurorowanie to niewdzięczna, nerwowa praca, która rujnuje zdrowie (bo ile, na Boga, można wypić kawy?!). Ale znalezienie perełek wynagradza wszystkie trudy i sprzeczki. Dlatego, ledwie skończyła się druga edycja, już jestem na głodzie - i czekam na trzecią!

Tomasz Leśniak, grafik, ilustrator, animator

Tegoroczna edycja konkursu dostarczyła bardzo różnorodnych prac, pokazujących jak szerokim pojęciem jest konkurs dziecięcy. Ta rozpiętość znalazła odzwierciedlenie w werdykcie jury. Wśród nagrodzonych prac znalazł się uroczy komiks o małym lisku, który świetnie się sprawdzi jako komiks dla najmłodszych dzieci, które z komiksem się jeszcze nie zetknęły. Na drugim biegunie jest natomiast świetnie narysowany komiks „Niezła draka, Drapak!”, fajnie nawiązujący do estetyki współczesnych kreskówek. Z niecierpliwością czekam na albumy nagrodzonych autorów i nie omieszkam ich przeczytać swoim córkom - młodszej i starszej.


Biogramy laureatów:

„Niezła draka, Drapak!”
Bartosz Sztybor
Scenarzysta komiksowy, telewizyjny i filmowy. Komiksy do jego scenariuszy ukazywały się w prasie (WiK, Cinema, Co jest grane, HIRO Free, Aktivist, Przekrój, Uważam Rze, Film, W Sieci, W Sieci Historii, Fika), zinach (Jeju, B5, Maszin, Karton, Hardkorporacja, Kolektyw) oraz licznych antologiach. Wielokrotny laureat konkursu na krótką formę komiksową na Międzynarodowym Festiwalu Komiks i Gier w Łodzi. Autor kilku albumów komiksowych: „Szanowny”, „Tainted”, „Byle do piątku trzynastego” oraz „It's Not About That”.
Tomasz Kaczkowski
Rocznik 1978. Ilustrator i wokalista. Ukończył łódzką Akademię Sztuk Pięknych na Katedrze Tkaniny. Pracuje jako freelancer i zajmuje się głównie ilustracją i projektowaniem graficznym. Z zimnofalowym zespołem Wieże Fabryk od 15 lat koncertuje i wydaje płyty. Mieszka w Łodzi.



„Malutki Lisek i Wielki Dzik”
Berenika Kołomycka

Rysowniczka, rzeźbiarka i graficzka. Ukończyła Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Cyklicznie prowadzi warsztaty komiksowe w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie. Współpracuje z Grzegorzem Januszem (album komiksowy „Wykolejeniec”) i Marzeną Sową (album komiksowy „Tej nocy dzika paprotka”). Laureatka Grand Prix Komiksu na MFKiG w Łodzi 2011. Jej prace publikowane były w magazynach („Chimera”, „Wprost”, „Zeszyty komiksowe”), licznych antologiach („W sąsiednich kadrach - Polacy i Czesi o sobie w komiksie”, „44”, „Polski komiks kobiecy“, „Komiks wierszem - 1 - Powrót Barbarzyńców i nie“, „City stories”, „Powstanie ‘44 w komiksie”), a także w podręcznikach szkolnych. Współpracuje z londyńskim wydawnictwem OFF_PRESS przy publikacjach książkowych dla dzieci i dorosłych.


„Wojtek i Rudy”
Piotr Hołod

Urodzony w 1982 roku w Puławach. Kiedyś myślał, że będzie elektrykiem, później studiował ilustrację, poligrafię, a skończył na Wzornictwie na warszawskiej ASP. Posiada prawo jazdy kategorii B. Marzy o rysowaniu komiksów, marzyciel. Interesuje się wszystkim – lutuje jakieś kabelki, maluje stołki, gotuje, piecze ciasta, rozwiązuje krzyżówki. Żałuje, że nie został elektrykiem.


„Wyprawa do magicznej krainy”
Krzysztof Trystuła

(ur. 1976), absolwent Liceum Plastycznego w Bydgoszczy. Od wielu lat zawodowo zajmuje się ilustracją, rysunkiem i projektowaniem graficznym. Autor wielu okładek do gier, ilustracji, grafik 3D oraz rozmaitych projektów graficznych. Miłośnik komiksów. Autor rysunków między innymi do komiksu "Uczeń Heweliusza", zwycięskiego albumu w konkursie ogłoszonym z okazji obchodów Roku Jana Heweliusza. Fan artystów takich jak Mezieres, E.C. Segar, Albert Uderzo, Janusz Christa, Morris, Grzegorz Rosiński, Hugo Pratt oraz wielu, wielu innych.

Maciej Jasiński

(ur. w 1977 roku): dziennikarz, scenarzysta komiksów, gier i filmów. Napisał scenariusze kilkudziesięciu komiksów zamieszczonych w antologiach (np. „Człowiek w probówce”, „Likwidator Alternative”, „11/11 = Niepodległość”, "Awantura 2.0") oraz wielu albumów o tematyce historycznej: „Solidarność 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi”, „1956: Poznański czerwiec”, „1981: Kopalnia Wujek”, „Ksiądz Jerzy Popiełuszko: Cena wolności” czy komiksów dla dzieci: seria „Detektyw Miś Zbyś na tropie” oraz „Uczeń Heweliusza”. Za swoje scenariusze komiksowe otrzymał liczne nagrody w konkursach: II nagroda w konkursie organizowanym przez Muzeum Powstania Warszawskiego w 2013 roku, I nagroda za komiks „Człowiek kolejka” na Międzynarodowym Festiwalu Komiku i Gier w Łodzi w 2010 roku, I nagroda w konkursie Fundacji FOR Leszka Balcerowicza w 2010 roku, nagroda specjalna Tomka Bagińskiego za komiks „Człowiek kolejka” w 2010 roku, główna nagroda za komiks „Uczeń Heweliusza” w konkursie organizowanym przez Wojewódzką i Miejską Bibliotekę w Gdańsku w 2010 roku, główna nagroda za komiks o Wiedźminie w konkursie organizowanym przez firmę CD Projekt.

Jesienią ubiegłego roku Wydawnictwo Egmont ogłosiło II edycję Ogólnopolskiego Konkursu im. Janusza Christy na Komiks dla Dzieci. Udział mogli wziąć wszyscy rysownicy – zawodowcy, jak i amatorzy. Konkurs stwarza szansę młodym polskim twórcom komiksów na wykreowanie nowych, współczesnych bohaterów i komiksów dla dzieci. Promocja ich pracy, długoterminowe wsparcie umożliwiające narysowanie pełnowymiarowych albumów komiksowych i serii. Efektem pierwszej edycji konkursu było wydanie jesienią 2014 r. pięciu nagrodzonych komiksów. Egmont chce także przypomnieć nowemu pokoleniu twórczość patrona konkursu, Janusza Christy.


Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: Prezydent Miasta Sopotu, Miasto Sopot, Miejska Biblioteka Publiczna im. Józefa Wybickiego w Sopocie.
Patronat merytoryczny: Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Łodzi, Klub Świata Komiksu.
Wśród patronów medialnych są: miesięcznik GAGA, portal Wirtualna Polska, Magazyn Kaczor Donald.


[Ystad za swiatkomiksu.pl]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-