baner

NEWS

- Zapowiedzi

KG w maju 2015 roku


Cztery nowości i dwa wznowienia przygotowała Kultura Gniewu na maj. Sprawdźcie tytuły premier i obejrzyjcie ich okładki!

kotowicz_small 3cienieii_small

VV_int_small toshiro_small

rip_small rzesorek_small


Trzy cienie

Scenariusz: Cyril Pedrosa
Rysunki: Cyril Pedrosa
Wydanie: II
Data wydania: Maj 2015
Tytuł oryginału: Trois Ombres
Wydawca oryginału: Delcourt
Tłumaczenie: Katarzyna Koła
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 165x230 mm
Stron: 272
Cena: 59,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-64858-12-3


Był czas, kiedy życie było proste i przyjemne. Cieszyliśmy się smakiem wiśni, chłodem cienia, zapachem rzeki... Tak żyliśmy w dolinie ukrytej wśród wzgórz – osłonięci przed burzami, nieświadomi odległego świata – jak na wyspie, spokojni, pozbawieni problemów.
I wtedy...
Wtedy wszystko się zmieniło.

Pewnego dnia przed chatą Louisa i Lise, bohaterów niezwykłej, przepięknej wizualnie powieści graficznej Cyrila Pedrosy, pojawiają się trzy cienie. Majaczą na horyzoncie, obserwują, czają się... Kiedy rodzina pozna przerażające zamiary cieni, natychmiast wyruszy w podróż na koniec świata, by im uciec. Ale czy można wymknąć się przeznaczeniu?

Trzy cienie, wzruszające i niepokojące jednocześnie, to przejmująca baśń o miłości, opętaniu i stracie. Dzieło Cyrila Pedrosy, byłego animatora pracującego dla Disneya (m.in. przy filmach Dzwonnik z Notre Dame i Herkules), jest jednym z największych komiksowych objawień ostatnich lat. Zachwycający szatą graficzną, poruszający album otrzymał na festiwalu w Angoulême Prix Essentiel, jedną z głównych nagród tej imprezy. Rysunki Pedrosy i historia, zdradzająca wpływy Borgesa, Garcíi Márqueza i Tolkiena, zachwyciły też jurorów przyznających Nagrodę dla najlepszego komiksu francuskojęzycznego Festiwalu w Angoulême: polski wybór. Trzy cienie zasłużyły w ich oczach na najwyższe laury.

Jest to drugie wydanie tego komiksu w Polsce – pierwsze ukazało się w 2009 roku i w krótkim czasie nakład się wyczerpał.

[opis wydawcy]

Vreckless Vrestlers

Scenariusz: Łukasz Kowalczuk
Rysunki: Łukasz Kowalczuk
Wydanie: I zbiorcze
Data wydania: Maj 2015
Seria: Vreckless Vrestlers
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: A5
Stron: 152
Cena: 44,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-64858-17-8


Przed Państwem profesjonalna, Międzywymiarowa Liga Wrestlingu, w której brak zasad jest jedyną regułą! Udział w niej biorą m.in. wojownicza i zarośnięta Barbarica, chuligan z Gdyni, karateka Spike Lee czy krwiożerczy Krymski Krab. A to przecież nie wszyscy zawodnicy!

Komiks jest, z grubsza, pozbawiony dialogów – Vrestlerzy walczą, nie gadają! Vreckless Vrestlers to hołd złożony popkulturze lat 80. i 90. – „wolnej amerykance”, kreskówkom, grom video, zabawkom i tym historyjkom obrazkowym, które nigdy nie zostaną ponownie wydane.

Wymyślając Międzywymiarową Ligę Wrestlingu, Łukasz Kowalczuk stworzył sobie bardzo wygodną i pojemną arenę do zabawy z komiksem, gatunkami i popkulturą. „Vreckless Vrestlers” pełen jest nawiązań do jego największych zajawek (He-Man, WWF, WCW, Wojownicze Żółwie Ninja), fantastycznie zaprojektowanych komiksowych stron i totalnie soczystej nawalanki.

*  *  *

Miniony rok spędziłem na nerwowym oczekiwaniu na kolejne części „Vreckless Vrestlers”. Płakałem i darłem włosy z brody, kiedy mój faworyt niemal na samym początku odpadł z turnieju. To były emocje porównywalne tylko z oglądaniem walk typu „barbed wire iron cage”! Jednak, i to jest w przypadku „Vreckless Vrestlers” najistotniejsze, ten komiks (warsztatowo rzecz ujmując) to po prostu kwintesencja obrazkowej narracji (na ringu).

Michał „Śledziu” Śledziński

Prawdziwie międzynarodowy komiks. Kowalczuk udowadnia, że potrafi doskonale prowadzić czytelnika przez opowieść, a walki konstruuje tak, że mimo mnóstwa krwi i gore przypominają one balet. Bardzo polecam!

Richard Bruton, Forbidden Planet Blog

To nie jest komiks dla wszystkich, ale jest dla mnie! To świetnie skonstruowana, zrobiona z sercem i artystyczną inwencją czysta komiksowa radość.

Daniel Elkin, „Comics Bulletin”

Nie doceniłem Kowalczuka albo zwyczajnie się myliłem. Bądź też jestem po prostu fanem spoconych facetów ocierających się o siebie intensywnie i bałem się do tego przyznać nawet przed samym sobą.

Szymon Holcman, „Biceps”

[opis wydawcy]

Toshiro

Scenariusz: Jai Nitz
Rysunki: Janusz Pawlak
Wydanie: I
Data wydania: Maj 2015
Tytuł oryginału: Toshiro
Rok wydania oryginału: 2014
Wydawca oryginału: Dark Horse
Tłumaczenie: Maciej Drewnowski
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 165x235 mm
Stron: 168
Cena: 49,00 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-64858-07-9


Janusz Pawlak, znany bardziej pod pseudonimem Clarence Weatherspoon, legendarny twórca związany z magazynem "Produkt", w końcu doczekał się należnego mu uznania. Jego najnowszy komiks Toshiro, przy scenariuszu którego pomagał amerykański twórca Jai Nitz, ukazał się niedawno w Stanach Zjednoczonych nakładem renomowanego wydawnictwa Dark Horse Comics. Tego samego, które od lat publikuje opowieści o Hellboyu, Usagim Yojimbo, a od niedawna komiksową wersję przygód wiedźmina Geralta.

Tytułowy Toshiro to mechaniczny samuraj, który musi w wiktoriańskiej Anglii stawić czoła tajemniczej istocie z innego wymiaru, kradnącej dusze i zamieniającej ludzi w zombie. U jego boku stanie tajemniczy poszukiwacz przygód Bob Żywe Srebro, ale czy razem będą w stanie uratować ludzkość?

Toshiro to opowieść mieszająca steampunk z samurajskimi walkami, westernem i horrorem. Ta gatunkowa hybryda wciąga od pierwszych stron dzięki świetnie napisanym tarantinowskim dialogom i rysunkom Pawlaka, który ma szansę na wielką światową karierę.

[opis wydawcy]

R.I.P. 1984-2005

Scenariusz: Thomas Ott
Rysunki: Thomas Ott
Wydanie: I
Data wydania: Maj 2015
Druk: czarno-biały
Oprawa: twarda
Format: 165x235 mm
Stron: 192
Cena: 49,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-64858-16-1


R.I.P. 1985–2004 Thomasa Otta to blisko dwadzieścia niewiarygodnych opowieści o morderstwach, samobójstwach, prześladowaniach, terrorze, zbrodniach, problemach małżeńskich i atomowej zagładzie. Komiks ten jest obszernym zbiorem dotychczasowych prac szwajcarskiego rysownika, filmowca, muzyka, mistrza grozy i czarnego humoru. Zawiera całość jego trzech nowelowych albumów (Tales of Error, Greetings from Hellville, Dead End) oraz krótkie historie, które pojawiały się w antologiach i magazynach, w tym rzecz przygotowaną do scenariusza Davida B., autora Rycerzy świętego Wita.

„Ponury, makabryczny, chory, cyniczny, niepokojący” – takie przymiotniki często słyszy się w kontekście twórczości Thomasa Otta. W jego komiksowych opowieściach już od pierwszej chwili wiadomo, że stanie się coś złego i że nie ma od tego ucieczki. Potem zaś czytelnik jest stopniowo wciągany coraz głębiej w bagno. Groza tych historii nie wynika z nadnaturalnych sił – demonów, upiorów, wampirów – jest natomiast konsekwencją ludzkich słabości i wad: głupoty, bezmyślności, chciwości, próżności. Tu płatny morderca zostanie przechytrzony przez cyrkowego magika, członek Ku Klux Klanu pozna prawdziwe znaczenie magii voodoo, a walizka pełna pieniędzy stanie się katalizatorem wielu nieszczęść. A to zaledwie kilka przykładów „codziennych porcji koszmaru”, jakie serwuje nam Ott.

Komiksowe historie Thomasa Otta nie są pozbawione ironii i humoru. Jest to jednak humor wyjątkowo czarny. Tak, jak plansze szwajcarskiego rysownika, który stosuje niezwykłą technikę: z arkuszy papieru pokrytych grubą warstwą czarnego tuszu wydrapuje przy pomocy japońskiego noża każdą kreskę. Ich setki układają się w porażający precyzją rysunek.

W swojej twórczości Thomas Ott sięga po sprawdzone gatunki: dreszczowiec, horror, science fiction, czarny kryminał. Dzięki nim łatwiej dociera do podświadomych lęków naszych i swoich. Jak mówi: „Moja praca ma charakter egzorcyzmu. Za każdym razem, gdy ukończę jakieś opowiadanie, czuję ulgę”. Czy poczujecie ją również Wy?

[opis wydawcy]

Powrót rzęsorka

Scenariusz: Tomasz Samojlik
Rysunki: Tomasz Samojlik
Wydanie: I
Data wydania: Maj 2015
Seria: Przygody Dobrzyka, Krótkie Gatki
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 16,5 x 23,5 cm
Stron: 120 + wkładka-mapa
Cena: 39,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-64858-14-7
Trzecia część nieformalnej serii o przygodach Dobrzyka - tom pierwszy zatytułowany jest "Ryjówka przeznaczenia", a drugi "Norka zagłady".


Dzielne ryjówki zamieszkujące dolinę leśnej rzeczki przetrwały już zagrożenie związane z zatruciem rzeki (Ryjówka przeznaczenia) i poradziły sobie z inwazją krwiożerczych norek amerykańskich (Norka zagłady). Czy mogą zatem odetchnąć z ulgą i spokojnie przygotowywać się do zimy? Absolutnie nie! Wraz z nadejściem jesieni na niebie pojawia się złowroga łuna. Dobrzyk, znany jako ryjówka przeznaczenia, musi znów wziąć sprawy w swoje łapki. Ale czy i tym razem sobie poradzi?

W tej historii prawdziwe życie ryjówek, rzęsorków, zębiełków i innych leśnych gatunków splata się z niezwykłymi przygodami, tajemnymi znakami na niebie i ziemi, awanturami i niebezpiecznymi wyprawami. Warto poznać Dobrzyka i jego drużynę!

Powrót rzęsorka to trzecia część przygód dzielnych leśnych zwierząt narysowanych i napisanych przez Tomasza Samojlika, jednego z najpopularniejszych obecnie twórców opowieści dla dzieci i młodzieży.

[opis wydawcy]

Niesłychane losy Ivana Kotowicza

Scenariusz: Kajetan Kusina
Rysunki: Michał Ambrzykowski
Wydanie: I
Data wydania: Maj 2015
Druk: kolor
Oprawa: miękka
Format: 165x235 mm
Stron: 100
Cena: 39,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu


Komiks „Niesłychane Losy Ivana Kotowicza” powstał w celu zapełnienia pewnej luki na rodzimym rynku. Chcieliśmy stworzyć tytuł przygodowy mający na celu dostarczenie rozrywki zarówno znawcom komiksu, jak i tym początkującym. Chcemy, żeby czytelnik dobrze się bawił dzięki dopieszczonym rysunkom i wciągającej fabule, która nie obraża jego inteligencji.

Autorzy

Opowieść o dziejach Ivana Kotowicza, młodego kota z małej radzieckiej wsi, którego los rzuca pomiędzy koła wielkiej historii. W tej historii czytelnik znajdzie zjawiska paranormalne, dziwną technologię, mistykę i teorie spiskowe. Niesłychane losy Ivana Kotowicza należą do gatunku weird-fiction, którego najlepszymi przedstawicielami są takie tytuły jak choćby Hellboy Mike'a Mignoli czy Liga niezwykłych dżentelmenów Alana Moore'a i Kevina O'Neila. Tym, co czyni komiks polskich autorów wyjątkowym, jest bez wątpienia słowiańska dusza i nostalgia.

[opis wydawcy]



[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-