baner

NEWS

- Ukazały się

Komiks Świdzińskiego najlepszą poppowieścią w Polsce!


Podczas pierwszej edycji POP! Festiwalu najlepszą popową powieścią w Polsce uznano komiks Jacka Świdzińskiego "Zdarzenie 1908". Autor zdobył Literacką Nagrodę im. Henryka Sienkiewicza i 40 000 złotych. Gratulujemy!
Podczas wiosennej odsłony POP! Festivalu, 18 kwietnia, została przyznana pierwsza Literacka Nagroda im. Henryka Sienkiewicza dla najlepszej popowej powieści w Polsce. Jury zgodnie zdecydowało, iż nagroda w wysokości 40 000 zł powędruje do Jacka Świdzińskiego – autora komiksu „Zdarzenie. 1908”.

Popowa powieść doczekała się pierwszego konkursu poświęconego temu popularnemu gatunkowi literackiemu. Nagroda im. Henryka Sienkiewicza została przyznana książce, wydanej między 30 lipca 2013 a 30 lipca 2014 roku. W gronie nominowanych powieści znalazły się pozycje takie jak: „Szczęśliwa ziemia” Łukasza Orbitowskiego, „Sto dni bez słońca” Wita Szostaka, „Pochłaniacz” Katarzyny Bondy, „Zdarzenie. 1908” Jacka Świdzińskiego, „Haiti” Marcina Wrońskiego, „Cienioryt” Krzysztofa Piskorskiego, „Sezon burz” Andrzeja Sapkowskiego, „Fugazi Music Clab” Marcina Podolca, „Felix, Net i Nika, Sekret Czerwonej Hańczy” Rafała Kosika oraz „Zbrodniarz i dziewczyna” Michała Witkowskiego. Nagroda została powołana i ufundowana przez portal dzikabanda.pl.

Koniec końców zdecydowaliśmy się na przyznanie nagrody książce na pewno nie najpopularniejszej spośród nominowanych, natomiast w naszym przekonaniu najciekawszej. Powiedziawszy to, podkreślmy, że mamy i w tym wypadku do czynienia z tym, co najważniejsze - mianowicie opowieścią: z dużym rozmachem, wielowątkową, tajemniczą, czasami wymykającą się nie tylko naszym czytelniczym przyzwyczajeniom, ale i ramom własnej konwencji. (…) Przy minimalnej ilości słów i niezwykle oszczędnej kresce autorowi udało się stworzyć epicką wręcz historię godną Sienkiewicza, która przy tym jest pełna nie tylko humoru, ale i sugestywnych obrazów, przywodzących na myśl zgoła innych patronów. – przewodniczący jury, Szymon Kloska

Przewodniczącym jury I LITERACKIEJ NAGRODY IM. HENRYKA SIENKIWICZA jest Szymon Kloska (Instytut Książki), sekretarzem Paweł Matuszek (dzikabanda.pl), a w skład kapituły wchodzą: Katarzyna Nowakowska (foch.pl), Leszek Bugajski (Newsweek), Piotr Kofta (Wprost, Dziennik Gazeta Prawna), Damian Gajda (Onet.pl), Jakub Demiańczuk (Dziennik Gazeta Prawna), Bartek Paszylk (dzika banda.pl).

Nominacje do II Nagrody im. Henryka Sienkiewicza zostaną ogłoszone jesienią 2015 roku.

IP



Zdarzenie 1908

Zdarzenie 1908Scenariusz: Jacek Świdziński
Rysunki: Jacek Świdziński
Wydanie: I
Data wydania: Maj 2014
Druk: czarno-biały
Oprawa: twarda
Format: 143 × 200 mm
Stron: 320
Cena: 59,90 zł
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
ISBN: 978-83-60915-96-7


Po niemal stu latach trafia wreszcie w ręce polskiego czytelnika słynny „manuskrypt Świdzińskiego” – dziennik z wyprawy na Syberię, która odbyła się w końcu pierwszej dekady XX stulecia. Publikujemy go w postaci faksymile, ponieważ jesteśmy pewni, że odręczne rysunki i tajemnicze notatki wciąż niezidentyfikowanego autora są nie mniej znaczące niż reporterski opis podróży grupy badawczej.

Rzecz jasna, czytelnik nie uniknie pytań, które od wielu lat trapią naukowców, dziennikarzy, głowy państw, a także zwykłych śmiertelników. Czy ręcznie spisany i oprawiony wolumin, który Jacek Świdziński odnalazł w pewnym moskiewskim antykwariacie faktycznie spoczywał wcześniej w kremlowskich archiwach? Czy wyprawa naprawdę się odbyła? Co w istocie wydarzyło się po przybyciu badaczy do Uliuju Czerkeczech? Jaką rolę w tych dramatycznych wydarzeniach odegrał Nikola Tesla? Czyją ręką została naprawdę spisana ta niezwykła książka? Czy mamy do czynienia z dokumentem syberyjskiej podróży czy – jak podejrzewali niektórzy – ze sporządzonym przez Świdzińskiego ordynarnym apokryfem?

Tego się już nie dowiemy – tajemnice te prawdopodobnie zostały pogrzebane w rewolucyjnym pożarze w 1917 roku. Nie mamy jednak wątpliwości, że „Zdarzenie 1908” jest dziś nie tylko literacką inspiracją (wiarygodne źródła podają, że bez „manuskryptu Świdzińskiego” nie powstałaby trylogia Władimira Sorokina), ale i – dla wielu z nas – rewelacją, która może całkowicie zburzyć nasze dotychczasowe przekonania o porządku świata.

[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Zdarzenie 1908 Zdarzenie 1908 Zdarzenie 1908 Zdarzenie 1908 Zdarzenie 1908 Zdarzenie 1908 Zdarzenie 1908 Zdarzenie 1908




[ljc]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-