baner

NEWS

- Ukazały się

Uwaga Remanent 58: Malos


W lutym 2014 roku w Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w Gdańsku odbyła się wystawa "La forma del diablo", której częścią był wydany komiks "Malos. Javier Rodriguez 2013-2014". Zapraszamy do rozwinięcia newsa po więcej szczegółów.

Nawet uważnemu obserwatorowi i kolekcjonerowi komiksów nie zawsze uda się wychwycić na bieżąco wszystkie komiksowe premiery. Dlatego w nieregularnych newsach zatytułowanych "Uwaga Remanent!" będziemy zamieszczać informację o komiksach, o których z jakiegoś powodu nie wspomnieliśmy wcześniej na naszym portalu.





Malos. Javier Rodriguez 2013-2014

Malos. Javier Rodriguez 2013-2014Scenariusz: Javier Rodriguez Pino
Rysunki: Javier Rodriguez Pino
Wydanie: I
Data wydania: Luty 2014
Tłumaczenie: Małgorzata Nowicka
Druk: czarn-biały
Oprawa: miękka
Format: 400 x 330 mm
Stron: 20
Wydawnictwo: Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA
ISBN: 978-83-61646-96-9


Publikacja jest częścią wystawy "La forma del diablo" która jest prezentacją prac czwórki chilijskich artystów. Tematem wystawy jest refleksja nad współczesnymi formami obrazowania zła. Co kojarzy nam się z figurą diabła? Fotografie wojennych zniszczeń, zdjęcia zakapturzonych postaci czy wytatuowanych bandytów? Prace artystów prezentowane w ramach wystawy nie dają jasnych odpowiedzi. Postać diabła przybiera w nich abstrakcyjną formę, bestii kierującej się żądzą chaosu i zniszczenia. Prace prezentowane w ramach wystawy powstały podczas pobytu rezydencyjnego w Gdańsku. Są swoistą odpowiedzią na miejską przestrzeń miasta, artyści sięgają do pamięci traumy, jaką naznaczone jest miejsce – wojennej destrukcji i dezintegracji. Stawiają pytania co powstało z powojennego „nie-miejsca”, jak jego fragmenty funkcjonują we współczesnej świadomości. Ich prace w dosłowny sposób odpowiadają również na najnowszą historię kraju z którego pochodzą – spektaklu przemocy, którego sceną było Chile. W komiksach Javier Rodrigueza pojawia się budząca lęk postaci młodzieńca ukrywającego swoją twarz. Victor Hugo Bravo w punkowych instalacjach wykorzystuje łatwo rozpoznawalne militarne elementy, artysta tworzy swoistą abstrakcyjną mapę przemocy, w której polityczne totalitaryzmy pokrywają się z obrazami tortur, więzień, masakr. W czarno-białych fotografiach Mauricio Bravo twarz artysty zamienia się w strzelniczą tarczę. Prace artystów nie oskarżają politycznych systemów o dokonaną przemoc. Ich refleksja sięga głębiej, do uniwersalnej natury zła, żądzy zniszczenia towarzyszącej człowiekowi od początków historii.

[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Malos. Javier Rodriguez 2013-2014 Malos. Javier Rodriguez 2013-2014





Komiks wydany jest po hiszpańsku - na każdej stronie są przypisy z polskim tłumaczeniem.
Na uwagę zasługuje również powiększony format publikacji.

[Ystad]

Tagi

Uwaga Remanent


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-