baner

NEWS

- Zapowiedzi

Trzy tytułu od Timofa na początku sierpnia


W sierpniu nakładem wydawnictwa Timof Comics ukażą się trzy komiksy "Spotkanie w Phoenix" (autor: Tony Sandoval), "Kapitan Wrona" (scenariusz: Elżbieta Żukowska, rysunki: Łukasz Godlewski) oraz II wydanie komiksu "Portugalia" (autor: Cyril Pedrosa). Zapraszamy do rozwinięcie newsa po więcej szczegółów.

Spotkanie w Phoenix

Spotkanie w PhoenixScenariusz: Tony Sandoval
Rysunki: Tony Sandoval
Wydanie: I
Data wydania: 2 Sierpień 2016
Tłumaczenie: Katarzyna Sajdakowska, Jakub Jankowski
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 210 x 270 mm
Stron: 80
Cena: 42 zł
Wydawnictwo: Timof Comics
ISBN: 978-83-65527-05-9
Komiks nr 197


Spotkanie w Phoenix porusza problem nielegalnych meksykańskich emigrantów w USA, a zarazem jest to historia bardzo osobista, gdyż opowiada o wydarzeniach z życia autora.
Tony Sandoval urodził się w północno-zachodnim Meksyku. Od zawsze odczuwał pokusę przeniesienia się do USA, ale dopiero jego związek z Amerykanką sprawił, że postanowił zrealizować ten pomysł. Niestety nie otrzymał upragnionej wizy, co skierowało go na drogę podjęcia próby nielegalnego przekroczenia granicy.

Komiks opowiada historię grupy Meksykanów, którzy stawiają czoła pustyni, drutowi kolczastemu oraz meksykańskim i amerykańskim strażnikom, aby zrealizować swoje marzenia o lepszym życiu.

Tony Sandoval to twórca niezwykle konsekwentny, którego komiksy wyróżniają się nie tylko charakterystycznymi rysunkami, ale przede wszystkim oryginalnymi, nieoczywistymi fabułami.
Michał Kamiński, onet.pl

Tony Sandoval jest jednym z najciekawszych twórców współczesnego komiksu europejskiego.

Artur Wabik, instytutksiazki.pl

[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Spotkanie w Phoenix Spotkanie w Phoenix Spotkanie w Phoenix Spotkanie w Phoenix


Kapitan Wrona

Kapitan WronaScenariusz: Elżbieta Żukowska
Rysunki: Łukasz Godlewski
Okładka: Unka Odya
Wydanie: I
Data wydania: 2 Sierpień 2016
Druk: dwa kolory
Oprawa: miękka
Format: 165 x 235 mm
Stron: 80
Cena: 37 zł
Wydawnictwo: Timof Comics
ISBN: 978-83-65527-12-7
Komiks nr 196


Rok 1960, to w pamięci zbiorowej wszechobecne kolejki, papierosy, czarna kawa w szklankach i przemycane nylony. Już za chwilę wybuchnie rewolucja rock&rolla i Czerwonych Gitar, ale teraz młodzi jazzmani grają na dansingach smutne przeboje Sławy Przybylskiej. Zagraniczni marynarze płacą dolarami za miłość dziewczyn, które marzą o lepszym życiu. Młodzi bikiniarze handlują przemyconym towarem i próbują umknąć stróżom prawa. Wszyscy pamiętają wojnę, choć nie chcą o niej mówić. A wolność zdobywa się sposobem, przekupstwem albo kłamstwem.
W realiach Polski gomułkowskiej, w powojennej Gdyni, odbywa się śledztwo dotyczące morderstwa młodej dziewczyny, Krystyny Braun. Milicyjne zakulisowe przepychanki zaciemniają obraz dochodzenia. Śledczy gubią wątki, próbując ukryć własne tajemnice. Pomyłkowe tropy wiodą ich na manowce, sprowadzając zagrożenie ze strony czyhającego na wolności sprawcy. Czy mordercy uda się umknąć? Czy kapitan Wrona rozwiąże zagadkę?
Kapitan Wrona nawiązuje pośrednio do poprzedniego albumu, bohaterka Jadwiga Wrona znana jest czytelnikom Miasta z widokiem. Osadzenie historii w roku 1960. pozwala pokazać miasto z innej perspektywy historycznej i społecznej, ale z uwagi na małe zasoby zdjęć skupia się przede wszystkim na opowieści fabularnej. Nie znaczy to jednak, że na kadrach komiksowych nie można rozpoznać charakterystycznych dla Gdyni obiektów czy widoków portu i miasta.


W komiksie Kapitan Wrona, jak w każdym rasowym kryminale istotne są wydarzenia i poszukiwanie odpowiedzi na pytanie: kto zabił? W tym wypadku ofiarą jest młoda kobieta. Nie mniej ważne niż intryga, może nawet ważniejsze, są miejsce i czas akcji. To Gdynia epoki Gomułki. Narracyjna swada scenarzystki, Elżbiety Żukowskiej, swobodnie żonglującej historycznymi i kulturowymi aluzjami, w połączeniu z nieco sentymentalnymi, ale zarazem pełnymi życia rysunkami Łukasza Godlewskiego złożyły się na barwną opowieść o nadmorskim mieście i jego przeszłości.

Przemysław Zawrotny


Elżbieta Żukowska napisała wspaniałą opowieść kryminalną. W historii tej nie jest jednak najważniejsze, kto zabił. Istotniejszy jest proces dochodzenia do prawdy w mieście, w którym każdy ma coś do ukrycia i w którym najbliżsi członkowie rodziny okłamują się nawzajem. W tej opowieści wszystko, co najważniejsze tkwi w szczegółach. Z jednej strony jest to – starannie dopracowany - obraz Gdyni w 1960 roku. Z drugiej – obraz gdynian i relacji pomiędzy nimi, pełen prawdy psychologicznej, której nie da się narysować na podstawie fotografii z epoki. Zachwycić może także warstwa graficzna komiksu, dzieło Łukasza Godlewskiego, nieco staroświecka, oparta na umiejętnym połączeniu nastrojowych lub dynamicznych scen niemych z sekwencjami, w których trzeba umiejętnie rozpisać na obrazki dialogi i monologi. Bo tych w komiksie nie brakuje. Wszak śledztwo polega na tym, że prowadzący je zadaje pytania, na które świadkowie odpowiadają i nie zawsze mówią prawdę. Znakomicie to wszystko Żukowskiej i Godlewskiemu wyszło i mam nadzieję, że ten komiks będzie początkiem pięknej i długotrwałej współpracy tych dwojga.

Jerzy Szyłak

Przykładowe plansze:
Kapitan Wrona Kapitan Wrona Kapitan Wrona Kapitan Wrona


Portugalia

PortugaliaScenariusz: Cyril Pedrosa
Rysunki: Cyril Pedrosa
Wydanie: II
Data wydania: 2 Sierpień 2016
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 210 x 290 mm
Stron: 264
Cena: 126 zł
Wydawnictwo: Timof Comics
ISBN: 978-83-65527-11-0


Autor komiksów Simon Muchat cierpi na kryzys twórczy, a jego życie traci sens. Właśnie wtedy zostaje zaproszony do Portugalii, a tam przypadkiem odnajduje to, czego nawet nie szukał: zapach dzieciństwa, melodię wakacyjnych śmiechów, ciepło płynące ze strony zapomnianej, a może nawet utraconej rodziny. Dlaczego Simon nie czuje się związany z żadnym miejscem?

Dlaczego kompletnie nie rozumiejąc obcego dla siebie języka portugalskiego, tak mocno reaguje na jego brzmienie? Podczas tej ożywczej podróży czekają na niego odpowiedzi i kolejne pytania. Poznając swoje korzenie, Simon dostaje szanse, by móc wreszcie wyznaczyć własną trajektorię. Jego życie nabiera kolorów.

Cyril Pedrosa tworzy z malarskich barw i czystych emocji mądrą i pełną siły opowieść o poszukiwaniu tożsamości.

Morału nie ma: to nie jest historia z klarownym przesłaniem, tylko zapis pewnego procesu. Pedrosa nie stawia żadnej tezy, nie zabiera głosu. Wydźwięk tej historii najlepiej oddaje chyba portugalskie – a jakże! – słowo saudade, oznaczające silną nostalgię, tęsknotę. Zwykle Portugalczyków za Portugalią, ale po lekturze albumu Pedrosy za Portugalią zatęsknić może każdy.

Tomasz Pindel, kulturaliberalna.pl

Pedrosa każdą swoją kreską, każdym słowem i każdą pozornie nudną sceną łażenia głównego bohatera po mieście, przenosi czytelnika do Portugalii. Pokazuje jej klimat, wgłębia się w historię. Jest genialnym przewodnikiem. Portugalia urzeka, a Pedrosa zachwyca. To zdecydowanie piękny, wyciszony, mądry komiks.

Dominik Szcześniak, ziniol.blogspot.com

Portugalia to komiksowa pochwała życia ze wszystkimi jego drobnymi przyjemnościami i troskami, ale także wnikliwa opowieść o relacjach międzyludzkich. [...] Jednak to co w komiksie Pedrosy jest najważniejsze, to wyjątkowy klimat. W pięknych kolorystycznie, malarskich rysunkach udało się artyście pokazać emocje i uczucia jakie towarzyszą jego bohaterowi, a tytułowa Portugalia jawi się w nich jak magiczna kraina, w której wszystko jest możliwe, a sardynki smakują najlepiej na świecie.

Marcin Kamiński, onet.pl

Po przeczytaniu Portugalii pozostaje jednak ogólne wrażenie ciepła, koloru, miękkości i optymizmu, jakiego doświadczaliśmy często w okresie dzieciństwa. Lekka i ulotna kreska Pedrosy łaskocze nasze usta tak, że na koniec po prostu trzeba się uśmiechnąć.

Emilia Dulczewska-Maszota, booklips.p

[opis wydawcy]

Przykładowe plansze:
Portugalia Portugalia Portugalia Portugalia




[Ystad]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-