NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Pierwsi goście Komiksowej Warszawy 2017


Organizatorzy Komiksowej Warszawy (18-21 maja 2017) ogłosili nazwiska kilku gości. W tym roku na Festiwal przyjadą: Tony Sandoval ("Spotkanie w Phoenix"), Gradimir Smudja ("Z biegiem sztuki"), Andrzej Chyży ("Samotnik i inne opowieści"), James Sturm ("Dzień targowy") oraz autorzy komiksu o Irenie Sendlerowej - Jean David Morvan, Séverine Tréfouël, David Evrard, Walter Pezzali. Lista nie jest jeszcze zamknięta.

KW2017_Sandoval

Spotkanie w Phoenix

Spotkanie w Phoenix

Scenariusz: Tony Sandoval
Rysunki: Tony Sandoval
Wydanie: I
Data wydania: Sierpień 2016
Tłumaczenie: Katarzyna Sajdakowska, Jakub Jankowski
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 210 x 270 mm
Stron: 80
Cena: 42 zł
Wydawnictwo: Timof Comics
ISBN: 978-83-65527-05-9
Komiks nr 197

Spotkanie w Phoenix porusza problem nielegalnych meksykańskich emigrantów w USA, a zarazem jest to historia bardzo osobista, gdyż opowiada o wydarzeniach z życia autora.
Tony Sandoval urodził się w północno-zachodnim Meksyku. Od zawsze odczuwał pokusę przeniesienia się do USA, ale dopiero jego związek z Amerykanką sprawił, że postanowił zrealizować ten pomysł. Niestety nie otrzymał upragnionej wizy, co skierowało go na drogę podjęcia próby nielegalnego przekroczenia granicy.

Komiks opowiada historię grupy Meksykanów, którzy stawiają czoła pustyni, drutowi kolczastemu oraz meksykańskim i amerykańskim strażnikom, aby zrealizować swoje marzenia o lepszym życiu.

Tony Sandoval to twórca niezwykle konsekwentny, którego komiksy wyróżniają się nie tylko charakterystycznymi rysunkami, ale przede wszystkim oryginalnymi, nieoczywistymi fabułami.
Michał Kamiński, onet.pl

Tony Sandoval jest jednym z najciekawszych twórców współczesnego komiksu europejskiego.

Artur Wabik, instytutksiazki.pl

[opis wydawcy]
Spotkanie w Phoenix Spotkanie w Phoenix Spotkanie w Phoenix Spotkanie w Phoenix


KW2017_Irena


Irena #1:

Scenariusz: Jean David Morvan, Séverine Tréfouël
Rysunki: David Evrard
Kolor: Walter Pezzali
Wydanie: I
Data wydania: Maj 2017
Seria: Irena
Tytuł oryginału: Irena. Tome 1 - Le Ghetto
Wydawca oryginału: Glenat



KW2017_Smudja

Z biegiem sztuki

Z biegiem sztuki

Scenariusz: Ivana Smudja, Gradimir Smudja
Rysunki: Gradimir Smudja
Wydanie: I
Data wydania: Wrzesień 2016
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 210 x 280 mm
Stron: 200
Cena: 126 zł
Wydawnictwo: Timof Comics
ISBN: 978-83-65527-18-9

Mała dziewczynka, której towarzyszy jej figlarny kot Vincent, sukcesywnie odkrywa dzieła sztuki, kluczowe dla naszej kultury. Czytelnik wraz z dwójką bohaterów poznaje historię sztuki od malowideł z groty w Lascaux, poprzez Monę Lizę Leonardo da Vinciego, aż po Goyę i Picassa. Dzięki wspaniałej kresce Smudji obcujemy z sztuką wręcz namacalną, na kartach tego komiksu.

Gradimir Smudja - serbski autor komiksów, od lat mieszkający we Włoszech. Tworzy komiksy opowiadające o znanych artystach.
Ivana Smudja - wychowana w Toskanii artystka, pisząca scenariusze filmowe oraz realizująca wideoklipy. Prywatnie córka Gradimira.

[opis wydawcy]


KW2017_Chyzy620

Samotnik i inne opowieści

Samotnik i inne opowieści

Scenariusz: Andrzej Chyży
Rysunki: Andrzej Chyży
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2016
Druk: czarno-biały
Oprawa: twarda
Format: 296 x 210 mm
Stron: 160
Cena: 60 zł
Wydawnictwo: Kurc
ISBN: 978-83-921387-9-2

Samotnik i inne opowieści to zbiorcze wydanie komiksów prasowych rysownika i scenarzysty, Andrzeja Chyżego. Pierwotnie drukowane były w drugiej połowie lat 80. na łamach łódzkiego "Expressu Ilustrowanego" i kwartalnika "Mała Fantastyka". Western, komiksy przygodowe, fantastyczne, grozy, sensacyjne, opowieść o piratach. Zainteresowania twórcze Chyżego były wszechstronne, zaspakajające oczekiwania masowego czytelnika wysokonakładowej prasy.

Realistyczne rysunki Chyżego bronią się po latach, pokazując równocześnie progres w jego kolejnych komiksach. Niniejsza publikacja przypomina postać nieco zapomnianego autora i wypełnia lukę w historii polskiego komiksu.

Album zawiera następujące paski komiksowe: Legenda o Łodzi, Tajemniczy testament, Spowiedź doktora Jekylla, Kontakt, Przepowiednia, Hrabia Monte Christo, Prywatny detektyw, Samotnik, Boiskowa lekcja, Droga do Valkiroo oraz niepublikowany wcześniej Pechowy skarb. Uzupełnieniem komiksów są liczne szkice i przykładowe plansze oraz wywiad z Autorem.

Komiks dostępny będzie w ograniczonej dystrybucji (festiwale, sklepy komiksowe).

[opis wydawcy]
Samotnik i inne opowieści Samotnik i inne opowieści Samotnik i inne opowieści


KW2017_Sturm

Dzień targowy

Dzień targowy

Scenariusz: James Sturm
Rysunki: James Sturm
Wydanie: I
Data wydania: Kwiecień 2015
Tytuł oryginału: Market Day
Tłumaczenie: Grzegorz Ciecieląg
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 160 x 250 mm
Stron: 96
Cena: 49,90 zł
Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe
ISBN: 978-83-64638-11-4

Najbardziej znany album kanadyjskiego rysownika i wykładowcy akademickiego Jamesa Sturma to dziejąca się na początku XX wieku opowieść o 24 godzinach z życia żydowskiego rzemieślnika. „Dzień targowy" to niezwykła opowieść o tym jak zmiany ekonomiczne i społeczne wpłynęly na życie tysięcy lokalnych artystów.

W komiksie doskonale zostało odtworzone (Sturm inspirował się fotografiami Roman Vishniaca) życie sztetla, w którym mimo nastania nowego stulecia czas wciąż upływa zgodnie z naturalnym rytmem, a jego ukoronowaniem jest tytułowy „dzieł targowy”. Wszystko to opowiedziane w oryginalnej i ciekawej stylistyce, która przyniosła autorowi międzynarodowy rozgłos.

James Sturm jest jak maszyna do opowiadania historii. Jego na pozór uboga grafika i ekspresja powodują, że dzieło staje się przejmujące nie popadając w naiwny sentyment - Alison Bechdel

Czytelnicy w Polsce znają Jamesa Sturma z wydanego w 2005 roku komiksu „Golem i gwiazda Dawida".

[opis wydawcy]
Dzień targowy Dzień targowy Dzień targowy



[Ystad za Komiksowa Warszawa FB]

Tagi

Komiksowa Warszawa 2017


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-