NEWS

- Spotkania, wystawy, imprezy

Fotofestiwal 2023


Wystartował Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi. Od 15 do 25 czerwca 2023 r. będzie można obejrzeć kilkadziesiąt wystaw, w tym prac Libery czy Niedenthala. Sprawdźcie program!
Fotofestiwal2023

Wystartował Międzynarodowy Festiwal Fotografii w Łodzi. Od 15 czerwca przez dziesięć kolejnych dni odwiedzający zobaczą kilkadziesiąt wystaw z całego świata. Obok prac cenionych polskich fotografów Zbigniewa Libery, Grzegorza Przyborka czy Chrisa Niedenthala pojawią się także artyści światowej sławy, debiutanci i laureaci prestiżowych konkursów.

Festiwal potrwa od 15 do 25 czerwca i będzie się odbywał w dwóch centrach festiwalowych w Łodzi - Art_Inkubatorze w Fabryce Sztuki i Off Piotrkowska Center. W tym pierwszym, już od dzisiaj można oglądać między innymi wystawy z programu głównego, zatytułowanego „Nadzieja”. To międzynarodowe projekty przybliżające inspirujące postaci, odważnych artystów, silne społeczności i ich działania. Jak mówią Krzysztof Candrowicz i Marta Szymańska odpowiedzialni za program festiwalu: Zainspirowały nas słowa amerykańskiej pisarki i aktywistki Rebeki Solnit, że nadzieja domaga się działania; działanie nie jest możliwe bez nadziei.

W ramach programu głównego fotografka Nadège Mazars opowie o inkaskich i andyjskich społecznościach rdzennych, które wypowiedziały wojnę koncernowi Coca-Cola; Kolektyw Ritual Inhabitual pokaże, jak bunt zapoczątkowany przez Meksykanki doprowadził do usunięcia z miasta Cherán jednego z wielu karteli narkotykowych; zaś Ursula Biemann pokaże wynik swoich podróży i badań od Grenlandii po Amerykę Południową i zaproponuje nowy sposób mówienia o światowym kryzysie klimatycznym.

Cian Burke, Mark Duffy, Pauline Hisbacq, Julia Klewaniec, Alice Pallot, Daniel Szalai oraz Ugo Woatzi, których prace prezentowane są w ramach wystawy „Na krawędzi”, opowiadają osobiste i zbiorowe historie, poruszając tematy konfliktów, walki o równość płci, zrównoważonego korzystania z zasobów środowiska naturalnego, dostępu do żywności oraz wzmożonej popularności postaw populistycznych i nacjonalistycznych w Europie.
Wystawy spięte tegorocznym hasłem festiwalu to w sumie kilkanaście projektów artystycznych, które zmieniają sposób patrzenia na współczesny świat i udowadniają, że nawet w czasach największego mroku, w szczelinach niepewności kryją się pozytywne scenariusze, które możemy wywołać. To właśnie NADZIEJA.

W programie znajdzie się także kilkanaście wystaw niezwiązanych z tematem głównym, między innymi ciesząca się dużą popularnością na świecie wystaw „AREA: SZTUKA NA PARKIECIE. Warhol, Basquiat i S-ka”. To wielkoformatowe, dynamiczne i odważne kadry Volkera Hinza przybliżą historię klubu nocnego, którego blask rozświetlił w latach osiemdziesiątych ulice nowojorskiego Dolnego Manhattanu. Miejsce to, co sześć tygodni przechodziło spektakularną przemianę a bywalcy przychodzili ubrani w nawiązaniu do haseł przewodnich takich jak: „Jedzenie”, „Moda” czy „Wiara”. Na zdjęciach zobaczymy gwiazdy światowej sceny artystycznej m.in. Warhola, Basquiata, Madonnę czy Grace Jones, tuż obok everymanów zmieniających się w kogoś innego na jedną, widowiskową noc.

W Off Piotrkowska Center od piątku gościć będą zasługujące na szczególną uwagę wystawy zaprzyjaźnionych festiwali fotografii: Miesiąca Fotografii w Mińsku oraz Odessa Photo Days. Jak podkreślają Krzysztof Candrowicz i Marta Szymańska. - Oba festiwale ze względów politycznych, nadal nie mogą odbywać się w swoich krajach, więc udostępniamy ogromną przestrzeń w samym sercu pofabrycznej Łodzi na prezentację twórczości między innymi białoruskich i ukraińskich artystów i artystek.

Fotofestiwal to także przekrój najciekawszych zjawisk współczesnej fotografii, czyli Program Otwarty. W nim sześć projektów wybranych przez międzynarodowe jury spośród kilkuset zgłoszeń z całego świata i imponujące wizualnie projekty dotykające różnorodnej tematyki: rzeczywistości krajów Zatoki Perskiej, stosunku człowieka do wody w Sierra Leone czy życia i problemów przybrzeżnych społeczności Kolumbii. Na specjalnym pokazie slajdów tzw. Talentów Futures zobaczymy projekty bliskie współczesnej Europie: Ihara Hancharuka badającego zjawisko propagandy militarnej obecnej od lat w Białorusi, projekty Lisy Bukreyevej i Marcina Kruka dotyczące wojny w Ukrainie oraz serię fotografii Kingi Wrony o wybuchu wulkanu Cumbre Vieja na La Palmie. Pokaz slajdów i wystawa grupowa „Na krawędzi" z Programu Nadzieja powstały, dzięki współpracy Fotofestiwalu z Futures Photography - międzynarodową platformą łączącą niemal dwadzieścia instytucji fotograficznych z Europy.

W trakcie dziesięciu dni festiwalu nie zabraknie prezentacji książek fotograficznych, projekcji filmowych, spotkań i dyskusji czy propozycji dla najmłodszych, takich jak rodzinna fotograficzna gra terenowa czy warsztaty z luksografii. W planach są także koncerty. Na otwarciu zagra między innymi Lua Preta; otwarcie wystawy Volkera Hinza uświetni set DJ Avtomata; na festiwalu wystąpią też polskie i portugalskie grupy Ohxala, BirDzie, Brutality Garden oraz berlińska performerka Karma She.


[Patrycja Narożna]


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-