NEWS

- Zapowiedzi

Kurc na październik


Aż dziewięć premier przygotowało wydawnictwo Kurc na MFKiG. Wśród nich pierwszy tom serii "Czerwona Maska", "Czarne myśli" Franquina i dwie książki o komiksie. Sprawdźcie!
Czerwona Maska #01

Czerwona Maska #01

Scenariusz: Patrick Cothias
Rysunki: Andre Juillard
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2023
Seria: Czerwona Maska
Druk: kolorowy
Oprawa: twarda
Format: 210 x 297 mm
Stron: 144
Cena: 120,00 zł
Wydawnictwo: Kurc
ISBN: 978-83-969177-3-7

We Francji w XVII wieku, za panowania młodego króla Ludwika XIII, szaleje zamaskowany wojownik zwany Czerwona Maska, któremu towarzyszy wierny krogulec. Kierowany najlepszymi intencjami okrada bogatych, aby zaspokoić potrzeby najbiedniejszych, czynić sprawiedliwość i naprawiać krzywdy. Wraz ze wściekłością szlachty jego popularność szybko rozprzestrzenia się wśród biedoty. Kto kryje się za maską i dlaczego?

Czerwona Maska zadebiutowała w 1978 roku i dała początek całemu uniwersum, na które składa się kilka cykli i kilkadziesiąt albumów. W Polsce znana jest seria 7 żywotów Krogulca, stanowiąca uzupełnienie i kontynuację pierwotnej serii.

Lekkość opowieści Cothiasa, wierna gatunkowi płaszcza i szpady, zachwycające sceny pojedynków Juillarda, to doskonały początek, by zapoznać się z burzliwym życiem Ariane de Troil i Germaina Grandpina.
Czerwona Maska #01 Czerwona Maska #01 Czerwona Maska #01
Czarne myśli

Czarne myśli

Scenariusz: Andre Franquin
Rysunki: Andre Franquin
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2023
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: 210x290 mm
Stron: 75
Cena: 55,00 zł
Wydawnictwo: Kurc
ISBN: 978-83-969177-0-6

Humor czarny jak sadza.

Każdy z nas miewa czarne myśli. Wojna za naszą granicą, inflacja, drożyzna, apokaliptyczne proroctwa, wreszcie jesień, a wraz z nią sezonowa depresja. Czas poprawić nastrój dobrym komiksem. Wisielczy i czarny humor mierzący się z ludzką głupotą. Jest zabawnie, mrocznie, szokująco, okrutnie przenikliwie i kąśliwie. Samobójstwa, egzekucje, lekkomyślność, katastrofy ekologiczne i wypadki na polowaniach to tylko niektóre z tematów zbioru. Rysunek podąża za mrocznym klimatem. Wszystko w czerni i bieli, ale z większą ilością czerni niczym negatyw.

Czarne myśli to zbiór komiksów narysowanych przez André Franquina, mocno kontrastujących z innymi pracami artysty, takimi jak Gaston, Sprycjan i Fantazjusz czy Marsupilami. Jednostronicowe historie ukazywały się w latach 1977-1983. Franquin otrzymał pełną wolność twórczą przy ich tworzeniu, często odreagowując swe lęki i chandrę.
Czarne myśli Czarne myśli Czarne myśli
Feliks i Makary #02: W sidłach czarnoksiężnika

Feliks i Makary #02: W sidłach czarnoksiężnika

Scenariusz: Radosław Sołtysiak
Rysunki: Krzysztof Leszczewski
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2023
Seria: Feliks i Makary
Oprawa: miękka
Format: 165x 235 mm
Stron: 48
Cena: 35,00 zł
Wydawnictwo: Kurc
ISBN: 978-83-969177-6-8

Feliks i Makary wyruszają na polowanie. Muszą zorganizować catering dla gości i mieszkańców osady Szczurenory Małe. W lesie wpadają w tarapaty. Będą musieli wykazać się szybkością i zwinnością uciekając przed zającem, wroną czy wiewiórką.

Feliks i Makary to seria młodych polskich komiksiarzy. Autorzy wychowani na komiksach Dona Rosy, Carla Barksa czy Billa Wattersona rozśmieszają nas gagami i igraszkami bohaterów. Nie nudzą i nie pouczają, za to wprawiają w dobry humor, nawet jeśli przygody dwóch ancymonków powodują istny galimatias.
Feliks i Makary #02: W sidłach czarnoksiężnika Feliks i Makary #02: W sidłach czarnoksiężnika Feliks i Makary #02: W sidłach czarnoksiężnika
Alchenit

Alchenit

Scenariusz: Rafał Spórna
Rysunki: Rafał Spórna
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2023
Druk: czarno-biały
Oprawa: twarda
Format: 210 x 297 mm
Stron: 216
Cena: 140,00 zł
Wydawnictwo: Kurc
ISBN: 978-83-967431-9-0

Na początku XX wieku podczas wykopalisk archeologicznych w Egipcie zostaje odnaleziona starożytna alchemiczna księga. Artefakt trafia w ręce nazistowskiego Zakonu Jednej Krwi. Zawiera kompletne receptury transmutacji metali oraz opisy właściwości skalnego porostu zwanego Alchenitem.

Umiejętność tworzenia złota oraz alchemiczna wiedza połączona z nauką dają początek powstania Neoalchemii, która zapewnia Germanom zwycięstwo w Drugiej Wielkiej Wojnie.

Alchenit to wyjątkowy komiks, wyróżniajacy się swoją oryginalnością i wagą podejmowanych tematów. Autor sięga po mitologię, ezoterykę, historię alternatywną czy psychologię. Stawia pytania o sens tego, co czynimy, wadzi się z całym światem, co przypomina twórców, którzy go inspirowali: Philipa K. Dicka, Adama Wiśniewskiego-Snerga czy Jacka Dukaja. Wszystko ze sobą współgra. Wyobraźnia autora, przelana na papier zaskakuje, zaciekawia, ale przede wszystkim daje do myślenia.
Alchenit Alchenit Alchenit
Ratman #02: Wehikuł wszech czasów

Ratman #02: Wehikuł wszech czasów

Scenariusz: Grzegorz Janusz, Maciej Parowski
Rysunki: Tomasz Niewiadomski
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2023
Seria: Ratman
Druk: czarno-biały
Oprawa: twarda
Format: 165 x 235 mm
Stron: 216
Cena: 50,00 zł
Wydawnictwo: Kurc
ISBN: 978-83-969177-7-5

Ratman to szczur-filozof, który podróżuje w czasie i przestrzeni. Od Nowego Roku, przez Dzień Babci, Walentynki, Święto Niepodległości po Barbórkę i Sylwestra. Zahaczy również o Dzień Walki z Depresją czy Światowy Dzień Telekomunikacji i Społeczeństwa Informacyjnego. Nawet nie wiecie, że prawie każdej doby rozpoczyna się jakieś święto.

Ratman jest bohaterem filozoficznych anegdot, nosicielem metafizycznych wątpliwości, poszukiwaczem absolutu, wreszcie zdystansowanym obserwatorem mitologicznych krain. Perypetie bohatera są często pastiszem, parodią znanych dzieł, bohaterów literackich i popkulturowych. Purnonsensowe, surrealistyczne i ironiczne poczucie humoru oraz językowe zabawy sprawiają, że lekturze towarzyszy niepowstrzymany chichot.

W drugim tomie przedstawiamy komiksy narysowane przez ojca Ratmana, Tomasza Niewiadomskiego, do scenariuszy Grzegorza Janusza oraz Macieja Parowskiego.
Ratman #02: Wehikuł wszech czasów Ratman #02: Wehikuł wszech czasów Ratman #02: Wehikuł wszech czasów
Pik i Robi. Awanturki profesorków

Pik i Robi. Awanturki profesorków

Scenariusz: Piotr Kasiński, Robert Trojanowski
Rysunki: Robert Trojanowski
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2023
Seria: Pik i Robi
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: 165 x 235 mm
Stron: 120
Cena: 49,90 zł
Wydawnictwo: Kurc
ISBN: 978-83-969177-1-3

Sponsorami niniejszej antologii są literki P oraz R. Powodów ku temu jest wiele. Pierwsze i słuszne skojarzenie - Pik i Robi. Kto się tego nie domyślił - ręka w górę! Ale jest i inna niezwykle istotna przyczyna. Otóż - co jest trudniejsze do wydedukowania - autorzy albumu noszą imiona... Piotr i Robert. Ten pierwszy robi za scenarzystę, publicystę, odwiecznego organizatora Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier oraz współtwórcę łódzkiego Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej. Drugi zaś jest rysownikiem komiksów, ilustratorem i scenarzystą z dziesiątkami wydanych książek na koncie (m.in. cykl Książka pod tytułem) oraz autorem niesamowitych warsztatów twórczych. Wspólnie opublikowali dwa tomy Zrób sobie komiks oraz stworzyli serię Pik i Robi. A czy Pik i Robi to alter ego Piotra i Roberta? - zapytacie. A my odpowiem nieładnie pytaniem - a jak myślicie?


Awanturki profesorków (o rety! - drugie słowo w tytule zaczyna się na P!) to ponad setka dłuższych i króciutkich komiksów powstałych miedzy 2007 a 2023 rokiem. Doskonale widać w nich szesnastoletnią ewolucję tekstów i rysunku - jednym słowem Progres. Zgodnie z założeniami sponsoringu znajdziecie u Pika i Robiego: Przygodę, Rozrywkę, Radość, Podróże, czasem Rechot oraz trochę nieinwazyjnej acz interesującej edukacji (zadanie - znajdźcie dobry synonim na P lub R do słowa "edukacja", powodzenia!). Jednak najważniejsze P jakie mamy na myśli to Przyjaźń. Ponad trzydziestoletnia, nieustająca, wielce kreatywna znajomość autorów, którzy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa!
Pik i Robi. Awanturki profesorków Pik i Robi. Awanturki profesorków Pik i Robi. Awanturki profesorków
Azymut #01: Poszukiwacze zaginionego czasu

Azymut #01: Poszukiwacze zaginionego czasu

Scenariusz: Wilfrid Lupano
Rysunki: Jean-Baptiste Andreae
Wydanie: III
Data wydania: Październik 2023
Seria: Azymut
Druk: kolor
Oprawa: twarda
Format: 240x320 mm
Stron: 48
Cena: 59,90 zł
Wydawnictwo: Kurc
ISBN: 978-83-969177-2-0

Gdzieś w ogromnym składowisku światów możliwych istnieje taki, w którym bardziej niż gdzie indziej mieszkańcy głęboko lękają się myśli o starości i jej tragicznym zakończeniu: śmierci. Ale czy można przed nią uciec? Gdzie indziej może nie, ale w tamtym świecie owszem, można o tym myśleć. Zajmuje się tym w każdym razie teoria starego profesora Arystydesa Brelokwinta, który cały swój czas poświęca badaniu kaprysów czasu na pokładzie "Labsa", swego okrętu-laboratorium. Pogląd ten podziela również piękna Mania Ganza, która wydaje się przekonana, że czas to pieniądz, a także liczne tykające i utykające gatunki stworzeń. Chimera! - powiedzą jedni. Nonsens - uznają inni.

W towarzystwie miriada fantastycznych postaci wyruszcie w cudowną podróż która zabierze was zarówno w eteryczne sfery wyobraźni, jak też do serca egzystencjalnych ludzkich lęków..
Azymut #01: Poszukiwacze zaginionego czasu Azymut #01: Poszukiwacze zaginionego czasu Azymut #01: Poszukiwacze zaginionego czasu
Moje komiksy. Vol. 3: Książka była lepsza!

Moje komiksy. Vol. 3: Książka była lepsza!

Autor: Paweł Ciołkiewicz
Wydanie: I
Data wydania: 8 Październik 2023
Seria: Komiksoteka
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: 165 x 235 mm
Stron: 356
Cena: 54,90 zł
Wydawnictwo: Kurc
ISBN: 978-83-969177-4-4

Jeśli książkę porównalibyśmy do dystyngowanego doktora Jekylla z powieści Roberta Louisa Stevensona, to komiks musiałby stać się szpetnym i nieokrzesanym panem Hyde’em. Znajomością z Jekyllem warto się pochwalić. W dobrym tonie jest bywać z nim w towarzystwie. Natomiast wszelkie związki z wulgarnym barbarzyńcą Hyde’em należy skrzętnie ukrywać. Nawet, gdy zacznie udawać Jekylla, jest skazany na porażkę. Może się dwoić i troić, a i tak pozostanie kimś gorszym. Tak samo jest z komiksem. Nie ma smutniejszego widoku, niż komiks strojący się w szaty „powieści graficznej” lub próbujący udawać literaturę. Chociaż nie! Jest coś straszliwszego. To mianowicie książka o komiksach udających literaturę. W porównaniu z takim kuriozum, które właśnie trzymasz w rękach Drogi Czytelniku, Lovecraftowski Necronomicon, to książeczka dla dzieci!



O autorze:

Komiksy zrujnowały mu życie w dzieciństwie, a później było już tylko gorzej. Wydawało się, że otrząśnie się z nałogu. Porzucił prymitywne historyjki obrazkowe, skończył studia, założył rodzinę, poszedł do pracy… Niestety, chwila nieuwagi i nie tylko wrócił do czytania, ale zaczął o komiksach pisać. Patologiczne skłonności wzmocniło zdobycie dwóch Nagród im. Tomasza Marciniaka przyznawanych za najlepsze publikacje poświęcone komiksowi (2017, 2018). Pożałowania godnym kaprysom folguje, publikując artykuły i recenzje w magazynach poświęconych kulturze popularnej („Esensja”, „KZ”, „Paradoks”). Gdy wydawało się, że już niżej upaść się nie da, zaczął pisać… książki o komiksach. Ta jest już trzecia! Czy ktoś w końcu zatrzyma to szaleństwo?
Moje komiksy. Vol. 3: Książka była lepsza! Moje komiksy. Vol. 3: Książka była lepsza! Moje komiksy. Vol. 3: Książka była lepsza!
Komiksowy kalejdoskop. Historie obrazkowe w Polsce w XXI wieku

Komiksowy kalejdoskop. Historie obrazkowe w Polsce w XXI wieku

Autor: Piotr Kasiński
Wydanie: I
Data wydania: Październik 2023
Seria: Komiksoteka
Druk: czarno-biały
Oprawa: miękka
Format: 165 x 235 mm
Stron: 208
Cena: 49,90 zł
Wydawnictwo: Kurc
ISBN: 978-83-969177-5-1

Komiksowy kalejdoskop to zbiór kilkudziesięciu tekstów z lat 2007-2023, opowiadających o tym, co – z punktu widzenia autora – działo się ciekawego w szeroko rozumianym polskim świecie komiksowym. Pierwotnym założeniem artykułów było przybliżanie – nieoswojonych z tematem czytelnikom – wszelkiego rodzaju zagadnień dotyczących historii obrazkowych: sylwetek autorów, wydarzeń, interesujących publikacji oraz rozmaitych zjawisk i trendów. I tak należy Komiksowy kalejdoskop potraktować – nie jako pogłębioną, naukową analizę, a zbiór komiksowych felietonów, układających się w chyba pierwszą tego typu wielowątkową opowieść o komiksie w Polsce w XXI wieku.

Piotr Kasiński rocznik 1972, absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Dziennikarz (debiutował w 1989 roku na łamach „Świata Młodych”), redaktor i publicysta (regularnie pisuje o komiksie do miesięcznika „Kalejdoskop”). Scenarzysta komiksowy (do jego scenariuszy rysowali m.in. Robert Trojanowski, Tomasz Tomaszewski, Tomasz Piorunowski i Paweł Kwiatkowski). Od 2006 roku pracuje jako specjalista w Wydziale Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej EC1 Łódź. Od 1998 roku organizator Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi, obecnie jego dyrektor artystyczny. Od wielu lat aktywnie zajmuje się upowszechnianiem wiedzy o komiksie oraz edukacją w zakresie podstaw języka komiksu. Organizator i kurator wielu zagranicznych wystaw polskiego komiksu. Za działalność komiksową uhonorowany odznaczeniem Zasłużony dla kultury polskiej. Stypendysta ministra kultury i dziedzictwa narodowego w zakresie sztuk wizualnych. Współautor z Robertem Trojanowskim m.in. książek Zrób sobie komiks oraz serii Pik i Robi. Twórca zina „eMeFKa News”. O swoich działaniach pisuje na piotrkasinski.pl.
Komiksowy kalejdoskop. Historie obrazkowe w Polsce w XXI wieku Komiksowy kalejdoskop. Historie obrazkowe w Polsce w XXI wieku Komiksowy kalejdoskop. Historie obrazkowe w Polsce w XXI wieku


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-