NEWS

- Zapowiedzi

Kulturalnie acz gniewnie - na MFK


Zapraszamy do zapoznania się z bliższymi informacjami (a także obejrzenia przykładowych plansz) z tytułów kultury gniewu, które będą miały swoją premierę na MFK
Black Hole




Komiks legenda. Powstawał przez ponad 10 lat i najpierw ukazywał się w zeszytach. Powstało ich 12, a każdy kolejny wyczekiwany był z coraz większą niecierpliwością. Każdy kolejny spotykał się też z uznaniem ze strony krytyków i czytelników. Zanim seria dobiegła końca jej autor - Charles Burns, twórca m.in. wydanego w Polsce przez wydawnictwo Post znakomitego „El Borbacha” - miał na koncie wiele nominacji i prestiżowych nagród. „Black Hole” to dziejąca się w latach 70. historia grupy nastolatków z Seattle. Szaleje wśród nich dziwna zaraza, która objawia się niezwykłymi, często przerażającymi mutacjami i deformacjami. Plaga dotyka jednak tylko tych, którzy rozpoczęli życie seksualne. Niepokojąca, mroczna atmosfera, niebanalni bohaterowie i artystyczne mistrzostwo Burnsa uczyniły z „Black Hole” jeden z najsłynniejszych komiksów ostatnich lat.

To było niczym potworna gra w berka... Chwilę to zajęło, lecz wreszcie zrozumieli, że to jakaś nowa choroba, dotykająca wyłącznie nastolatków. Nazywali ją „zarazą nastolatków”, albo „francą”. Miała całe mnóstwo nieprzewidywalnych symptomów... W niektórych przypadkach nie było tak źle - kilka guzów, czy ostra wysypka... Inni przemieniali się w potwory, wyrastały im nowe części ciała... Jej oznaki były jednak sprawą drugorzędną... Każdy „dotknięty” już do końca życia był „berkiem”.

A myśleliście, że wasz okres dojrzewania był przerażający.

Przedmieścia Seattle, połowa lat 70-tych. Już na początku dowiadujemy się, że okolicznych nastolatków dotknęła dziwna zaraza przenoszona drogą płciową. Choroba może objawić się w dowolny sposób - czasem potworny i groteskowy, kiedy indziej subtelny (i możliwy do ukrycia). Gdy jednak raz ją złapiesz, to koniec. Nie ma odwrotu.

W miarę, jak poznajemy kolejnych bohaterów - zarażonych, zdrowych oraz takich, którzy dopiero zostaną zarażeni - okazuje się, że wbrew oczekiwaniom nie jest to historia o walce z zarazą, szerzeniu wiedzy o niej, czy choćby próbach jej wyleczenia. To raczej fascynujące i upiorne studium istoty licealnego wyobcowania - pełnego barbarzyństwa, okrucieństw, nieustannych obaw oraz pragnienia ucieczki.

I w tym momencie zaczynają się morderstwa.

Urzekająco piękny i jednocześnie przerażający „Black Hole” wykracza poza ramy gatunku, sprawnie zgłębiając fenomen bardzo specyficznego w życiu każdego człowieka okresu.
Czasu, gdy już nie jest się dzieckiem, ale jeszcze nie jest się dorosłym.
Już samo to jest trudne.

Nie wspominając o wyrastających znienacka rogach i zrzucaniu skóry...


Cena albumu: 84,90 zł


Śmiercionośni




Chłopiec mszczący się za śmierć ulubionego kanarka. Pisarz chcący sprzedać duszę diabłu za odrobinę talentu. Niezwykła kobieta chcąca przeżyć niezapomnianą noc. Detektyw będący na tropie tajemniczych porywaczy. To tylko kilka postaci, których losy przetną się na kartach komiksu „Śmiercionośni”.

Zabawna, ale także melancholijna opowieść Łukasza Ryłko pełna jest nawiązań do filmu i literatury. Czasem są one wyraźne, czasem sprytnie ukryte, gdzieś na drugim planie. Ich odnajdywanie to tylko jedna z wielu przyjemności płynących z lektury „Śmiercionośnych”. Niezwykłą przyjemność sprawia także warstwa graficzna komiksu - świetne, czarno-białe rysunki przypominają najlepsze dokonania klasyków polskiej ilustracji. A na koniec pozostaje jeszcze złożenie w całość puzzli, jakimi są poszczególne rozdziały „Śmiercionośnych”. Jaki wyłoni się obraz?

„Kara”, historia otwierająca komiks Łukasza Ryłko, zdobyła wyróżnienie podczas Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Łodzi w 2005 roku. Można ją przeczytać na oficjalnej stronie „Śmiercionośnych” - www.smiercionosni.com


Cena albumu: 23,90 zł


Pan Śmierć i Dziewczyna




Pan Śmierć - były telewizyjny gwiazdor zepchnięty na margines i zapomniany; Candy - młoda dziewczyna uciekająca przed swoim mężem, który multiplikuje się przy pomocy wągrów i spermy; narządy wewnętrzne - zbuntowane przeciwko swoim właścicielom i marzące o wolności. To tylko niektóre z postaci, które spotka czytelnik w komiksie „Pan Śmierć i dziewczyna”.

Najnowszy album Maxa Anderssona, twórcy kultowego „Pixy”, to zbiór komiksowych nowel, które powstawały na przestrzeni kilkunastu lat i stanowią doskonałą prezentację wyjątkowego talentu tego szwedzkiego twórcy. Ukazywały się one w rozmaitych tytułach prasowych a także w „Death & Candy” autorskiej serii Anderssona, publikowanej przez słynne amerykańskie wydawnictwo Fantagraphics.

Podobnie jak w „Pixy”, autor uważnie przygląda się naszemu światu, a swoje obserwacje zamienia w niezwykłe komiksy. Pełne krytycyzmu, groteski, czarnego humoru i niepokojących wniosków dotyczących współczesnego człowieka. Fantastyczna wyobraźnia, zaskakujące gry skojarzeń i niebanalni bohaterowie, czynią z twórczości Anderssona zjawisko wyjątkowe.


Cena albumu: 34,90 zł

Człowiek Paroovka: Dorysuj mu wąsy




Bogdan, Ryszard, Bohdan - Gand Wąsaczy pojawił się w mieście!
I zrobi wszystko, by opanować czarny rynek biletów komunikacji miejskiej.
A przynajmniej dokonać jakiegoś spektakularnego napadu na zajezdnię.
Oczywiście przy dźwiękach przebojów Budki Suflera.

Jest tylko jeden człowiek, który może pokrzyżować ich plany. Tylko jeden człowiek, który ma sposób na Wąsaczy. To Człowiek Paroovka, król garmażeryjnych superbohaterów!

Oprócz potyczek Gangiem Wąsaczy czekają go tym razem także trudne pojedynki z groźnym Apocalypso, Człowiekiem-Popcornem oraz przerażającym Człowiekiem Grzybem. Czy wyjdzie z nich zwycięsko? Oraz, co równie ważne, czy uda mu się rozwiązać zagadkę trzeciego wymiaru?


Cena albumu: 21,90 zł


Komentarze

-Jeszcze nie ma komentarzy-